Sërish tërmet i fortë në Turqi, në të njëjtën zonë ku vdiqën 9 persona

25/02/2020 - 17:12

Një tjetër tërmet i fuqishëm ka rënë në kufirin mes Turqisë dhe Iranit. Sipas të dhënave në EMSC, lëkundja sizmike ishte e shkallës 4.5 rihter dhe ka rënë rreth 172 km në perëndim të Tabrizit në Iran.

Thellësia e këtij tërmeti ka qenë 2 km dhe është ndjerë në disa zona të dy shteteve. Me orën lokale në kufirit mes Turqisë dhe Iraniat, tërmeti është regjistruar në orën 14:14.

Vetëm dy ditë më parë kjo zonë u godit nga një tjetër tërmet i fortë 5.7 rihter, ku si pasojë humbën jetën 9 persona dhe u plagosën të paktën 37 të tjerë. Rajoni prej kohësh është një zonë që po goditet vazhdimisht nga aktiviteti sizmik.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Sipas të dhënave të publikuara nga Mbrojtja Civile në Itali, ditën e sotme është regjistruar një numër më i ulët i vdekjeve nga koronavir

Wuhan-i është kryeqytet i provincës Hubei dhe vendi ku dyshohet se lindi koronavirusi i ri, COVID-19.

Nëse shkalla e rritjes së rasteve vazhdon në nivelet aktuale, zona metropolitane e Nju Jorkut do të pësojë një katastrofë më të keqe se W

Numri i vdekjeve nga koronavirusi në Britaninë e Madhe u rrit me 260 persona në 24 orët e fundit, duke e çuar shifrën në 1.019 të vdekur.

Numri i njerëzve që kanë vdekur nga koronavirusi në Spanjë në 24 orët e fundit është rritur me 832, rritja më e madh ditore në vend që pr

Turqia anuloi të gjitha fluturimet ndërkombëtare dhe vendosi të ndalojë udhëtimet midis 30 qyteteve, përfshirë Stambollin, Ankaranë dhe I

Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë sot vendi me numrin më të lartë të personave të prekur nga koronavirusi.

Ditë pas dite, lista e mjekëve që humbin jetën në Itali nga koronavirusi, fatkeqësisht, shtohet me emra të rinj.

Presidenti i Italisë, Sergio Matarella në një video mesazh sot ka thënë se Italia po përjeton një faqe të keqe të historisë së saj dhe i