Sfidoi shifrat e qeverisë dhe Putinit për koronavirusin, arrestohet mjekja ruse

05/04/2020 - 10:35

Anastasia Vasilyeva nga sindikata e Aleancës së Mjekëve i tha Sky News se qeveria ruse dhe Vladimir Putin ishin duke mashtruar botën për ndikimin që ka patur koronavirusi në vend.

Ajo pretendoi se Kremlini nuk po publikonte numrin e vërtetë të vdekjeve dhe të infektuarve.

Ajo gjithashtu vuri në dukje se Rusia përfundimisht do të kishte një shkallë më të lartë të vdekjeve sesa vendet e tjera të zhvilluara për shkak të trajtimit të dobët të krizës.

Dr Vasilyeva foli për Sky News dy javë më parë duke insistuar se Vladimir Putin është dhe do të jetë shkaku i shumë vdekjeve në Rusi.

Ajo tha: “Ilaçi në Rusi është i tmerrshëm. Ne nuk kemi spitale, nuk kemi personel, nuk kemi një industri mjekësore. Sigurisht që nuk është mirë që Qeveria të thotë që kemi koronavirus dhe këta janë numri i vërtetë i vdekjeve”.

“Ne do të kemi një numër vdekjesh disa herë më të lartë se në vendet e zhvilluara sepse mjekësia këtu është aq e keqe.

Dr Vasilyeva ka kritikuar për një kohë të gjatë Qeverinë Ruse për trajtimin e saj në lidhje me koronavirusin.

Të enjten, ajo u arrestua në qytetin Okulovka gjatë një udhëtimi që bëri për të vlerësuar gatishmërinë e spitaleve dhe furnizimin e tyre me pajisje mbrojtëse personale.

Një video e arrestimit u postua në llogarinë e Twitter të Aleancës së Mjekëve vonë më 2 prill.

Titulli i videos shkruante: “Policia i bëri pritë Anastasia Vasileva dhe u përpoq ta tërhiqte me forcë në komisariat.

“Ky është fashizëm i vërtetë.”

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Belgjika nuk ka regjistruar raste të vdekjeve nga koronavirusi i ri gjatë 24 orëve të fundit, për herë të parë që nga fillimi i pandemisë

Në Itali, përgjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar 114 raste të reja me koronavirus, nga të cilat 30 në Lombardi. Prej fillimit të pa

Bashkimi Evropian duhet të jetë më i zjarrtë dhe emocional dhe të mos krijojë përshtypjen se është thjesht një grumbull teknokratësh, kër

Kancelarja gjermane Angela Merkel tha të hënën se nuk është e qartë nëse vendet anëtare të BE-së do të arrijnë një marrëveshje për një fo

Presidenti Donald Trump përsëriti të hënën se ai ka “një marrëdhënie shumë të mirë” me Dr.

Pandemia e koronavirusit “do të përkeqësohet” nëse qeveri të caktuara nuk ndërmarrin hapa vendimtarë për të frenuar përhapjen e sëmundjes

Një ligjvënës në Iran ka ndërruar jetë nga koronavirusi. Lajmi bëhet i ditur nga mediat ndërkombëtare.

Autoritetet shëndetësore italiane bëjnë me dije se në 24 orët e fundit janë konfirmuar pozitivë 169 persona me Covid-19 dhe 13 kanë ndërr

Më shumë se 35 mijë persona kanë vdekur nga Covid-19 në Meksikë.