SHBA-ja pezullon bisedimet me talibanët

13/12/2019 - 18:36

I dërguari i Shteteve të Bashkuara për Afganistanin, Zalmay Khalilzad ka thënë se bisedimet për paqe me talibanët do të pezullohen përkohësisht pasi militantët e këtij grupi kanë kryer sulm në bazën ushtarake amerikane afër Kabulit.

Si pasojë e sulmit të talibanëve afër bazës ushtarake të SHBA-së në Bagram kanë vdekur të paktën dy afganë dhe janë plagosur më shumë se 70 persona të tjerë, duke përfshirë pesë ushtarë gjeorgjianë.

Sulmi i 11 dhjetorit, që ka përfshirë të paktën një sulm me makinë bombë, ka ardhur në kohën kur Shtetet e Bashkuara kanë rinisur bisedimet me talibanët, tre muaj pasi presidenti amerikan, Donald Trump ka ndalur negociatat për t’i dhënë fund luftës 18-vjeçare në Afganistan.

“Kur kam takuar talibanët, kam shprehur zemërim për sulmin në Bagram, që ka vrarë dy persona dhe ka plagosur dhjetëra civilë”, ka thënë diplomati amerikan me prejardhje afgane.

“Talibanët duhet të tregojnë se kanë gatishmëri për t’iu përgjigjur dëshirës afgane për paqe”, ka thënë mes tjerash ai.

Rifillimi i bisedimeve ka ndodhur pas vizitës së papritur të Trumpit për Festën e Falënderimeve te trupat ushtarake amerikane në Afganistan më 28 nëntor.

Ndërhyrja e SHBA-së dhe aleatëve të tjerë të NATO-s ka rrëzuar talibanët nga pushteti në Afganistan, në vitin 2001./REL

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Njerëzit në shumë pjesë të Shteteve të Bashkuara po lëvizin më shumë tani sesa në fillim të pandemisë.

“Kanë mbërritur në Institutin Spallanzani dozat e para të vaksinës të bëra në Itali dhe nga 24 gusht ne jemi gati për eksperimentimin

Infeksionet nga koronavirusi në Itali vazhdojnë të rriten. Në 24 orët e fundit ka pasur 552 raste të reja, krahasuar me 402 ditën e djesh

Shkencëtarët në Londër që kanë prodhuar një vaksinë sintetike me dozë të ulët për COVID-19, po e zgjerojnë testimin e saj tek më shumë vu

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Indi ku një avion me 191 pasagjerë në bord që fluturonte nga Dubai drejt Kozhikode në Indi është përpla

Presidenti i Libanit, Michel Aoun tha se hetimet rreth shpërthimit të depove në Bejrut nuk kanë arritur të përcaktojnë nëse është shkaktu

Shtetet e Bashkuara kanë regjistruar më shumë se 2,000 vdekje të shkaktuara nga COVID-19, sëmundja që shkaktohet nga koronavirusi i ri.

Më shumë se 40,000 vetë nënshkruan një peticion dhe kërkojnë që Franca të marrë nën kontroll Libanin pas shpërthimit vdekjeprurës në Bejr

Demonstrata të dhunshme anti qeveritare kanë nisur në kryeqytetin e Libanit, Bejrut, pas shpërthimit vdekjeprurës në portin e kryeqytetit

Gjithnjë e më shumë qytete dhe rajone po insistojnë që njerëzit të mbajnë maska jo vetëm në mjedise të mbyllura, por edhe jashtë.