SHBA kalon Kinën për të prekurit nga koronavirusi

26/03/2020 - 23:19

Shtetet e Bashkuara kalojnë në vendin e parë përsa i përket rasteve pozitive me koronavirus në botë me 81,000 infeksione dhe më shumë se 1.000 vdekje.

Shifrat e reja të publikuara të enjten tregojnë se SHBA ka kapërcyer Kinën dhe Italinë me numrin e personave të prekur.

Italia mbetet deri tani vendi më i goditur për sa i përket vdekjeve me më shumë se 8,000. Kina, vendi ku filloi pandemia në dhjetor, ka regjistruar më shumë se 3000 vdekje nga pandemia e koronavirusit.

Shifrat e reja të SHBA-së vijnë pasi Nju Jorku regjistroi 100 vdekje prej koronavirusit në vetëm 24 orë, duke e çuar numrin total në këtë shtet në 385. Ndërsa numri i viktimave deri tani në SHBA është 1177.

Nju Jork, i cili është epiqendra e shpërthimit të koronavirusit në SHBA me 50 përqind të rasteve të konfirmuara në total, numëron rreth 37.000 të prekur.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një shpërthim bëri që dy ndërtesa të shembeshin në qendrën historike të Alberona, në zonën Foggiano në Itali.

Numri i rasteve të prekura nga koronavirusi në SHBA i ka tejkaluar 200,000 persona, ndërsa numri i vdekjeve ka shkuar më shumë se 4,600 v

Mbretëria e Bashkuar regjistroi 563 të vdekur prej koronavirusit, duke e bërë atë ditën më të keqe deri më tani që nga nisja e pandemisë

Numri i të vdekurve nga COVID-19 në Turqi rritet në 277, pasi 63 persona humbën jetën në 24 orët e fundit.

Testimet po kryhen nga kompania italiane Biotech Takis me qendër në Castel Romano në afërsi të Romës , në bashkëpunim me Institutit Kombë

Sipas të dhënave të publikuara nga Mbrojtja Civile në Itali, ditën e sotme është regjistruar sërish një numër i lartë vdekjesh nga pandem

Në Spanjë vijon të rritet numri i viktimave si pasojë e koronavirusit.

Një mjeke në Wuhan, që ishte ndër të parat që paralajmëroi mjekët e tjerë për përhapjen e koronavirusit, është zhdukur duke shkaktuar shq

Turqia ndihmon me produkte mjekësore Spanjën dhe Italinë.

Në Shtetet e Bashkuara, numri i viktimave nga COVID-19, sëmundja që e shkakton koronavirusi, ka shkuar 4,055, ndërsa numri i të infektuar