SHBA lëshon 40 tonë bomba mbi vendstrehimet e ISIS (VIDEO)

11/09/2019 - 13:08

Forcat Ajrore të SHBA kanë lëshuar 40 tonë bomba për të shkatërruar mbetjet e terroristëve të Shtetit Islamik në Irak. Sasia e konsiderueshme është përdorur në sulmin më të fundit të kryer nga forcat ajrore amerikane ndaj një ishulli në lumin Tiger, rreth 80 kilometra në jug të Mosulit.

Këto pamje tregojë rrebeshin e bombave të hedhura nga gjenerata e fundit e avionëve F-15 dhe F-35, të komanduara me teknologjinë më të fundit Lazer, për të goditur me precizion objektivat.

I paqartë është numri i të vrarëve nga radhët e terroristëve. Megjithatë, mendohet që aty të kenë qenë një numër i vogël xhihadistësh të larguar nga Siria, fshehur mes bimësisë së dendur.

Sulmi u krye teksa Shtetet e Bashkuara përkujtojnë 18-vjetorin e sulmeve terroriste të Al-Kaedës ndaj kullave binjake në Nju Jork, që i morën jetën 3 mijë njerëzve dhe plagosën rreth 6 mijë të tjerë.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, tha se i ka kërkuar shefit të kompanisë së teknologjisë, “Apple”, Tim Cook, të angazhoh

Të paktën katër persona kanë humbur jetën dhe tre janë plagosur rëndë pas dy shpërthimeve të njëpasnjëshme në një fabrikë fishekzjarrësh

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në  Gjermani, ku raportohet se është vrarë me thikë djali i ish-Presidentit gjerman, Richard von Weizsäcke

Një javë më parë Venecia e Italisë u përfshi si rrallëherë nga përmbytje masive duke lënë pasoja dhe dëme materiale në qytet.

Policia në Maltë ka arrestuar një prej biznesmenëve më të njohur të vendit në lidhje me një hetim mbi vrasjen e gazetares Daphne Caruana

Pas tragjedisë së 23 tetorit kur u gjetën 39 viktima në kamionin frigoriferik, mbrëmjen e së martës është kapur një tjetër mjet me 25 per

Rusia ka reaguar ndaj njoftimit të bërë nga administrata amerikane se tashmë nuk i sheh si të paligjshme vendbanimet hebreje në Bregun Pe

Rozalin Mekginis, 33 vjeçe, u rrëmbye nga shkolla e saj në SHBA nga Henri Piete, i ati, sot 65 vjeç, i cili e mori në Meksikë dhe e detyr

Prokurorët në Suedi  kanë ndërprerë hetimet lidhur me një akuzë për përdhunim bërë kundër themeluesit të Ëikileaks, Julian Assange në vit

Ministrat e BE-së do të diskutojnë situatën në fushën e zgjerimit dhe politikës së pranimit në një takim të Këshillit të Çështjeve të Për