SHBA në shok/ Publikohet një video e re, afro-amerikani humb jetën nga dhuna e policisë

06/06/2020 - 20:49

Një video e re dramatike tronditi sërish Amerikën, ku një afro-amerikan vdiq pas agresionit të policisë në Tacoma, Washington.

Sipas “New York Times”, video u filmua nga një grua që ishte pas makinës së policisë, ndërsa dëgjohet duke bërtitur: “Stop, mos e godit, oh Zoti im ndaloje”.

Episodi daton më tre mars të këtij viti dhe viktima quhet Manuell Ellis. Ndërkohë në Uashington, rreth 1 milion protestues pritet të marshojnë kundër racizmit dhe në favor të George Floyd.

Ai u përplas në tokë nga goditjet e agjentëve deri sa humbi jetën, ndërsa për policinë sulmi u bë nga viktima.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

“Mendoj se kam bërë një gabim. Mendoja se ishte një shaka, por nuk qenka kështu”.

Presidenti i Bullgarisë, Rumen Radev i ka kërkuar qeverisë aktuale dhe prokurorit të përgjithshëm që të dorëhiqen.

Virusi është ende mes nesh, të mos ulim vigjilencën, thotë ministri i Jashtëm italian, Luigi Di Maio.

"Nëse do të kisha folur për këtë në Kinë, ata do të më kishin burgosur ose ndoshta më keq.", tha Dr Li-Meng Yan, e cila u arrati

Kancelarja gjermane, Angela Merkel tha sot se pandemia e koronavirusit mund të mposhtet vetëm përmes bashkëpunimit global dhe theksoi pje

Vijon trendi në ulje i numrit të viktimave dhe rasteve të reja në Itali si pasojë e virusit Covid-19.

Shifrat e koronaviruit në botë vijojnë të rriten me ritme në larta sidomos në SHBA dhe në Amrikën Latine.

Ish-nënpresidenti amerikan Joe Biden ka përshëndetur vendimin e udhëheqësve të Kosovës dhe Serbisë për të rifilluar dialogun për normaliz

Në të gjithë botën, vendet kanë filluar të dalin nga bllokimi i COVID-19.

Kryeministri italian, Giuseppe Conte e gjykoi të mundur që gjendja e jashtëzakonshme, e shpallur për shkak të pandemisë së COVID-19 dhe q