SHBA, oficerë policie dërgohen në spital pas goditjes me makinë në protesta

02/06/2020 - 17:58

Raportimet e mediave në SHBA thonin se një polic dhe një para-ushtarak u goditën nga një automjet dje në Buffalo, New York, dhe u dërguan me urgjencë në spital, gjatë protestave të dhunshme për vdekjen e afro-amerikanit të paarmatosur George Floyd në duart e policisë amerikane.

Raportimet e djeshme thonin që oficeri i policisë së Buffalo kishte vdekur por kjo u mohua më vonë nga autoritetet.

Polici dhe para-ushtaraku i New York raportohej se ishin goditur qëllimisht nga një automjet në lindje të qytetit.

Ata të dy raportohet se janë në gjendje të qëndrueshme.

Presidenti amerikan Donald Trump urdhëroi dje dislokimin e trupave ushtarake në rrugë dhe dënoi dhunën e protestuesve.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

“Mendoj se kam bërë një gabim. Mendoja se ishte një shaka, por nuk qenka kështu”.

Presidenti i Bullgarisë, Rumen Radev i ka kërkuar qeverisë aktuale dhe prokurorit të përgjithshëm që të dorëhiqen.

Virusi është ende mes nesh, të mos ulim vigjilencën, thotë ministri i Jashtëm italian, Luigi Di Maio.

"Nëse do të kisha folur për këtë në Kinë, ata do të më kishin burgosur ose ndoshta më keq.", tha Dr Li-Meng Yan, e cila u arrati

Kancelarja gjermane, Angela Merkel tha sot se pandemia e koronavirusit mund të mposhtet vetëm përmes bashkëpunimit global dhe theksoi pje

Vijon trendi në ulje i numrit të viktimave dhe rasteve të reja në Itali si pasojë e virusit Covid-19.

Shifrat e koronaviruit në botë vijojnë të rriten me ritme në larta sidomos në SHBA dhe në Amrikën Latine.

Ish-nënpresidenti amerikan Joe Biden ka përshëndetur vendimin e udhëheqësve të Kosovës dhe Serbisë për të rifilluar dialogun për normaliz

Në të gjithë botën, vendet kanë filluar të dalin nga bllokimi i COVID-19.

Kryeministri italian, Giuseppe Conte e gjykoi të mundur që gjendja e jashtëzakonshme, e shpallur për shkak të pandemisë së COVID-19 dhe q