SHBA, regjistrohen 43 mijë raste të reja me COVID-19 në 24 orë

05/07/2020 - 10:58

Në SHBA vijon të jetë i lartë numri i të infektuarve të rinj. Në 24 orët e fundit në SHBA ka pasur 43 mijë të infektuar me koronavirus, duke e çuar në 2,839,917 numrin total të të infektuarve në vend. Ndërsa numri i të vdekurve ka arritur në 129,676 persona.

Shifra ditore ka pësuar një rënie pas tre ditësh rekord, ku u shënuan mbi 50 mijë të infektuar të rinj. Sipas John Hopkins University rastet me koronavirus janë rritur në 39 shtete me në krye Floridan me 11 400 të infektuar në 24 orë.

Rastet e shumta me COVID-19 në SHBA ka detyruar autoritetet që ditën e djeshme për Ditës së Pavarësisë të zvogëlojnë festimet.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kanadaja ka rritur gatishmërinë prej stuhisë “Isaias” që prej fundjavës së kaluar ka lënë disa viktima në Ishujt Karaibe dhe në brigjet l

Mecklenburg-Vorpommern, Hamburgu, Berlini, Brandenburgu, Schleswig-Holsteini dhe Nordrhein-Westfalen janë landet e para që deri nga mesi

Kompania amerikane, Novavax, njoftoi se vaksina e saj eksperimentale kundër COVID-19, ka nxitur një përgjigje të fortë të imunitetit, duk

Ministri i shëndetësisë libaneze, Hamad Hasan ka këshilluar qytetarët që kush mundet të largohet nga Bejruti.

Prej ditës së djeshme sytë e botës janë kthyer nga kryeqyteti i Libanit, pas shpërthimit të tmerrshëm që u ka marrë jetën deri më tani më

Presidenti amerikan, Donald Trump, tha se shpërthimi masiv në Bejrut të Libanit mund të ketë qenë një sulm.

Skuadrat e Shpëtimit në Bejrut vazhdojnë që të kërkojnë në rrënoja për trupa të vdekur dhe njerëz të gjallë, nga shpërthimi i depove i nd

Me ligj Holanda ndaloi mbajtjen e burkës në ambiente publike. Një vit më pas myslimanet ankohen për rritje të agresivitetit ndaj tyre.

Shkaqet e shpërthimit, që shkatërruan portin e kryeqytetit të Libanit, janë ende të paqarta, kryeministri foli për "sasi të mëdha të mate

Sipas të dhënave më të fundit nga faqja e internetit Worldometer, më shumë se 700.000 njerëz kanë vdekur nga infeksioni koronavirus në bo