SHBA tejkalon 99 mijë viktima nga koronavirusi, të infektuarit 1 milionë e 684 mijë

27/05/2020 - 19:10

99 mijë e 123 viktima shënohen tashmë nga COVID-19 në SHBA. Në fakt numri i tyre ditor sa vjen dhe ulet, pasi së fundmi ishin 210, por duket se SHBA e cila kryeson listën e vendeve për viktima dhe infektime nga koronavirusi do të kapë shifren 100 mijë viktima.

Të infektuarit kanë shkuar në 1 milionë e 684 mijë e 173, teksa SHBA sa po shkon dhe po rihapet, por duke respektuar masat minimale kundër përhapjes së COVID-19.

Deri tani asnjë vaksinë nuk ka për koronavirusin, por SHBA premton se do të ketë një të tillë në fund të vitit.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

“Mendoj se kam bërë një gabim. Mendoja se ishte një shaka, por nuk qenka kështu”.

Presidenti i Bullgarisë, Rumen Radev i ka kërkuar qeverisë aktuale dhe prokurorit të përgjithshëm që të dorëhiqen.

Virusi është ende mes nesh, të mos ulim vigjilencën, thotë ministri i Jashtëm italian, Luigi Di Maio.

"Nëse do të kisha folur për këtë në Kinë, ata do të më kishin burgosur ose ndoshta më keq.", tha Dr Li-Meng Yan, e cila u arrati

Kancelarja gjermane, Angela Merkel tha sot se pandemia e koronavirusit mund të mposhtet vetëm përmes bashkëpunimit global dhe theksoi pje

Vijon trendi në ulje i numrit të viktimave dhe rasteve të reja në Itali si pasojë e virusit Covid-19.

Shifrat e koronaviruit në botë vijojnë të rriten me ritme në larta sidomos në SHBA dhe në Amrikën Latine.

Ish-nënpresidenti amerikan Joe Biden ka përshëndetur vendimin e udhëheqësve të Kosovës dhe Serbisë për të rifilluar dialogun për normaliz

Në të gjithë botën, vendet kanë filluar të dalin nga bllokimi i COVID-19.

Kryeministri italian, Giuseppe Conte e gjykoi të mundur që gjendja e jashtëzakonshme, e shpallur për shkak të pandemisë së COVID-19 dhe q