SHBA teston predhën e re jashtë marrëveshjes, alarmon Kinën dhe Rusinë

20/08/2019 - 22:26

Këtë të diel, ushtria amerikane realizoi testimin e parë të një predhe që nuk do t’i ishte lejuar po të ishte ende pjesë e Traktatit të Forcave Bërthamore me Rreze të Mesme.

Pasi u tërhoq nga kjo marrëveshje, SHBA bëri testimin e parë të një rakete të re, gjë që e ka bërë Rusinë dhe Kinën të shprehin shqetësim se SHBA po ndez një tjetër garë armatimesh, siç ndodhi gjatë Luftës së Ftohtë.

Rusia deklaroi se “SHBA po shtron udhën për të krijuar tensione ushtarake”, ndërsa Kina tha se “veprimet amerikane mund të shkaktojnë një tjetër garë armatimesh, e cila do t’i shtonte gjasat për të pasur konflikte”.

Ekspertët e kontrollit të armatimeve thonë se gara e armatimeve është duke u zhvilluar tashmë, dhe çdo rival do të përpiqet ta konkurrojë SHBA-në “predhë për predhë”.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kryeministri francez, Edouard Philippe paralajmëroi sot se 15 ditët e para të prillit do të jenë edhe më të vështira se 15 ditët e fundit

Princesha spanjolle Maria Teresa, anëtare e familjes mbretërore Bourbon- Parma ka ndërruar jetë sot nga koronavirusi në moshën 86- vjeçar

Sipas të dhënave të publikuara nga Mbrojtja Civile në Itali, ditën e sotme është regjistruar një numër më i ulët i vdekjeve nga koronavir

Wuhan-i është kryeqytet i provincës Hubei dhe vendi ku dyshohet se lindi koronavirusi i ri, COVID-19.

Nëse shkalla e rritjes së rasteve vazhdon në nivelet aktuale, zona metropolitane e Nju Jorkut do të pësojë një katastrofë më të keqe se W

Numri i vdekjeve nga koronavirusi në Britaninë e Madhe u rrit me 260 persona në 24 orët e fundit, duke e çuar shifrën në 1.019 të vdekur.

Numri i njerëzve që kanë vdekur nga koronavirusi në Spanjë në 24 orët e fundit është rritur me 832, rritja më e madh ditore në vend që pr

Turqia anuloi të gjitha fluturimet ndërkombëtare dhe vendosi të ndalojë udhëtimet midis 30 qyteteve, përfshirë Stambollin, Ankaranë dhe I

Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë sot vendi me numrin më të lartë të personave të prekur nga koronavirusi.