Shefi gjerman i mbrojtjes: Rusia një kërcënim për paqen në Europë

21/04/2019 - 09:58

Gjenerali Eberhard Zorn, shefi i mbrojtjes në Gjermani, sheh Rusinë si kërcënimin më të madh të paqes në Europë.

“Për sa i përket Europës, faktet flasin vetë”, tha Zorn për grupin mediatik “Redaktionsnetzwerk Deutschland”.

Zorn i referohet pushtimit rus të Krimesë, situatës në lindje të Ukrainës, helmimit në Britani të Madhe të agjentit rus të dyfishtë Sergej Skripal, si dhe largimit të Rusisë nga traktati INF i raketave bërthamore.

“Nevojiten përpjekje të reja për çarmatim”, tha Zorn duke iu referuar traktatit INF, si dhe nevojitet një sistem i ri monitorimi. “Një mekanizëm i tillë kërkon që të përfshihen të gjithë aktorët kryesore, si Rusia, SHBA-ja dhe Kina”, theksoi Zorn//ATSH

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Zëvendësministri i Turizmit dhe Kulturës i Turqisë, Haluk Dursun ka humbur jetën pas një aksidenti tragjik që ndodhi pasditen e sotme në

Kryeministri britanik, Boris Johnson tha se rregullat aktuale për shtetasit e vendeve të Bashkimit Evropian që duan të jetojnë dhe punojn

Të hënën udhëtarët vuajtën pasojat e stuhive në Gjermaninë qëndrore dhe jugore që shkaktuan pezullime të fluturimeve dhe vonesa të trenav

Policia e Sllovakisë ka arrestuar një grup prej 30 personash , të cilët ishin fshehur nën vagonët e një treni, në përpjekje për të hyrë n

Në Hong Kong dhjetëra mijëra protestues përfunduan javën e 11-të radhazi të demonstratave pro-demokracisë, përkundër paralajmërimeve të P

Njoftimet se organizata terroriste “Shteti Islamik” është në ditët e saj të fundit, nuk do të thotë fund i ideologjisë që ata përhapën pë

Princi Andrew, ish-duka i Yorkut rikthehet edhe njëherë në vëmendjen e publikut lidhur me akuzat se ka kryer marrëdhënie intime me një 15

Bashkimi Europian i kërkoi palëve të ndryshme që të zhvillojnë një dialog të gjerë dhe gjithëpërfshirës për të qetësuar situatën në Hong

Tetë persona kanë vdekur dhe dhjetë të tjerë kanë shpëtuar pas shpërthimit të një zjarri në një hotel në Odesa, njoftoi shërbimi ukrainas