Shembet muri i stadiumit, 8 të vdekur e 49 të plagosur

Postuar: 16/07/2017 - 10:54

8 persona humben jetën dhe të paktën 49 të tjerë mbetën të plagosur pasi një mur u shemb në një stadium në Senegal.

Ngjarja ndodhi në stadiumin Demba Diop, në Dakar, gjatë finales së Kupës së Ligës, mes Stade de Mbour dhe Union Sportive Ouakam.

Një sherr shpërtheu mes tifozëve rivalë dhe policia iu përgjigj me gaz lotsjellës, që çoi në panik e deri në shembjen e murit.

90 minuta të ndeshjes u mbyllën në barazim 1 – 1. Mbour shënoi në pjesën e parë shtesë, duke fituar 2 -1 dhe dhuna shpërtheu në momentin që arbitri i ra bilbilit për përfundimin e ndeshjes.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Çfarë po ndodh tani në Gjermani? Një krizë shtetërore, siç supozojnë jashtë Gjermanisë? Jo.

Një 40-vjeçare ka vrarë me jastëk djalin e saj 11-vjeçar pasi ky i fundit e gjeti në shtrat me një burrë që ishte fqinji i tyre.

   Lideri në ardhje i Zimbabwe, Emmerson Mnangagwa, ka premtuar krijimin e vendeve të reja të punës pas kthimit për të marrë postin e Rob

   Ish-sekretarja amerikane e shtetit, Madeleine Albright ka komentuar dënimin e sotëm që i është dhënë “Kasapit të Ballkanit”, Ratko Mll

Djali 11-vjeçar i presidentit amerikan Donald Trump duket se është objektivi i ri i ISIS.

Sipas një njoftimi të Komandës amerikane në Afrikë, AFRICOM, një dron i ushtrisë amerikane ka vrarë më tepër se 100 militantë të grupit a

“Falja” e përvitshme nga presidentët amerikanë e gjelit të detit në Shtëpinë e Bardhë është një traditë interesante që i paraprin Festës

   Presidenti i Zimbabve, Robert Mugabe jep dorëheqjen. Përfundon kështu pushteti 37-vjeçar i tij në krye të vendit afrikan.

   Rrjeti televiziv CBS këtu në Shtetet e Bashkuara ka pezulluar gazetarin veteran Charlie Rose, pas akuzave kundër tij për sjellje të pa

   Të gjashtë refugjatët e arrestuarit në katër qytete të ndryshme në Gjermani po planifikonin një sulm terrorist në tregun e Krishtlindj