Shifra të frikshme, mbi 5 milionë numri i të infektuarve me Covid-19 në Indi

16/09/2020 - 11:20

Me fillimin e vjeshtës numri i rasteve të reja me Covid-19 ka vazhduar të rritet sërish. India u bë vendi i dytë në botë, ku numri i të infektuarve i ka kaluar 5 milionë, thanë autoritetet.

Virusi po përhapet me ritme më të shpejta se në vendet e tjera, ku për 5 ditë radhazi numri i të infektuarve ishte mbi 90 mijë. India gjithashtu ka edhe një numër të lartë të vdekjeve nga koronavirusi. Vendi aziatik raporton në total mbi 80 mijë të vdekur.

Rritja e numrit të infektuarve erdhi pasi qeveria hoqi masat shtrënguese në mënyrë që t’i jepte një frymëmarrje ekonomisë.

Kujtojmë që India renditet e dyta pas SHBA-së për numrin e të infektuarve. Në vendin e tretë renditet Brazili me numër të infektuarish më të ulët se India, por me numër viktimash më të lartë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ligjvënësit amerikanë kanë kaluar një vit plot furtuna politike, përfshirë procesin gjyqësor në Senat për shkarkimin e mundshëm të Presid

Në 24 orët e fundit Italia ka raportuar 1,494 raste të reja me koronavirus, sipas Ministrisë së Shëndetësisë.

Bashkimi Evropian dhe Britania thanë se një marrëveshje pas Brexit-it është ende larg ndërkaq mosmarrëveshjet vazhduan të hënën derisa kj

Të hënën, mjekët turq i bënë gjilpërën e parë të vaksinës kundër koronavirusit të ri (COVID-19) një punonjësi shëndetësor.

Pandemia e koronavirusit vazhdon përhapjen nëpër botë, ku prej saj regjistrohen gati 1 milionë vdekje e më shumë se 33 milionë infektime.

Britania e Madhe prej javësh po përballet me shtim të rasteve të COVID-19 dhe qeveria ka marrë masa për kufizimin e virusit. BBC shkruan 

Vala e stuhive dhe shiut të rrëmbyeshëm vazhdojnë të godasin Italinë për disa ditë radhazi.

Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka vizituar kundërshtarin e Vladimir Putin, Aleksey Navalny gjatë kohës që ky i fundit ishte në spital

Policia në Bjellorusi arrestoi qindra vetë dhe përdori gazin lotsjellës dhe granatat e tymit në protestsat e së dielës kundër regjimit të

Një kompani australiane thotë se po teston një spraj për hundën, që sipas saj, redukton rrezikun e prekjes nga koronavirusi Covid-19.