Shifra të frikshme në Spanjë, tejkalon Kinën për numrin e vdekjeve nga koronavirusi

25/03/2020 - 13:44

Lajme të këqija vijnë nga Spanja, e cila ka tejkaluar Kinën për numrin e vdekjeve të shkaktuara nga koronavirusi.

Raportohet se gjatë 24 orëve të fundit kanë humbur jetën 738 persona duke e çuar numrin e përgjithshëm në 3,434 ndërsa në Kinë është 3,281.

Ndërkohë numri i të infektuarve ka shkuar në 47,610.

Ditën e sotme ministrja e jashtme spanjolle Arancha Gonzalez, i bëri thirrje BE-së që të kenë një përgjigje të përbashkët finianciare në luftën kundër COVID-19.

Për shkak të situatës së rënduar kryeminsitri i Spanjës Pedro Sanchez ka shtyrë afatin e gjendjes së jashtëzakonshme në vend edhe për 15 ditë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Presidenti dhe 4 futbollistët e Palmas Fútbol y Regatas, anëtarë në divizionin e katërt të futbollit brazilian, vdiqën këtë të diel në nj

Personat të cilët janë vaksinuar kundër COVID-19 ende mund ta transmetojnë infeksionin tek ata që nuk e kanë marrë ende ilaçin, prandaj ë

Policia në Hollandë ka arrestuar kreun e pretenduar të një prej bandave më të mëdha të drogës në botë me një urdhër të lëshuar nga Austra

Policia ruse ka arrestuar mbi 2500 vetë dhe ka përdorur forcën për të shpërndarë protestuesit që kishin dalë në mot të acartë me thirrjet

Raportohet se një tërmet me magnitudë 7.1 të shkallës Rihter ka goditur gjatë orëve të para të mëngjesit të sotëm ishullin Shetland.

Kryeministri italian Giuseppe Conte ka paralajmëruar se do të hapë procese gjyqësore kunder kompanive Pfizer dhe AstraZeneca.

Nëse problemet e ditëve të fundit me furnizimin me doza vaksinash vijojnë, zyrtarët e lartë të shëndetësisë në Itali bënë me dije se do t

Bashkëshortja e udhëheqësit opozitar rus Alexei Navalny u arrestua sot gjatë operacioneve të forcave ruse të rendit kundër protestuesve n

Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar, Boris Johnson tha ditën e djeshme se mutacioni i ri i Covid ishte mbizotërues në vendin e tij dhe

Turqia kërkoi nga Bashkimi Evropian që të tregojë “rezultate të prekshme” për të rregulluar tensionet në Mesdheun Lindor.