SHIFRAT/ 1100 viktima në 1 ditë në SHBA, situatë alarmante edhe në Spanjë e Britani

03/04/2020 - 16:29

Shtetet e Bashkuara thyen një rekord të ri botëror për numrin e viktimave ditore nga koronavirusi. 1169 të vdekur u regjistruan në 24 orët e fundit, teksa numri i përgjithshëm i viktimave arriti në rreth 6100. Mbi 6 mijë persona iu shtuan listës së të prekurve brenda një dite duke e çuar numrin e përgjithshëm të tyre në 245 442, që prej nisjes së pandemisë.

Vetëm 4.2% e tyre janë shëruar deri më tani. Megjithatë, Shtetet e Bashkuara kanë ritmet më të larta të përhapjes së pandemisë.

E premtja shënoi një tjetër shifër tepër të lartë viktimash ditore në Spanjë. 932 persona humbën jetën në 24 orët e fundit, 18 më pak se rekordi absolut i të enjtes. Ky vend numëron tashmë afro 11 mijë viktima në total, ndërsa ka kapërcyer Italinë për nga numri i të prekurve që ka arritur në 117 710, më shumë se 5 mijë raste të reja të infektimit. 

Autoritetet britanike parashikojnë që e diela e Pashkës, 12 prilli, të shënojë edhe kulmin e shpërthimit të pandemisë. Britania e Madhe numëron aktualisht 3605 viktima dhe 38 168 të prekur, teksa përhapja po shtohet me ritme të shpejta. Qeveria britanike njoftoi se ka në plan të bëjë 100 mijë analiza ditore për rastet e dyshuara me koronavirus.

Tashmë edhe Gjermania ka më shumë të prekur nga koronavirusi se Kina. Ky vend numëron 87 244 të prekur prej fillimit të pandemisë, ndërsa numri i të vdekurve arriti në 1138. 

I gjithë globi numëron aktualisht 1 milion e 40998 të prekur dhe 55195  të vdekur. Të shëruarit përbëjnë aktualisht 21% të totalit të të prekurve.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një zyrtar i lartë i Shtëpisë së Bardhë e krahasoi mënyrën se si e trajtoi Kina çështjen e koronavirusit me fshehjen që Bashkimi Sovjetik

Policia në Hong Kong ka përdorur gaz lotsjellës ndaj protestuesve, që kundërshtonin planet e Kinës për të miratuar një ligj të ri të sigu

Italia ka shënuar bilancin më të ulët të viktimave prej më shumë se 2 muajsh e gjysmë.

Instituti kinez i virologjisë në qytetin ku edhe u shfaq së pari Covid 19, ka patur tre viruse të gjalla të lakuriqëve të natës por asnjë

Qytetet gjermane janë organizuar në tubime kundër masave kufizuese që qeveria po aplikon me arsyen e pandemisë Covid-19.

Gjyqi për korrupsion ndaj kryeministrit izraelit, Benjamin Netanyahu nis sot në një gjykatë në Jerusalem.

Pas një izolimi mbi dymujor trafiku ajror fillon aktivitetin në Europë. Por asgjë nuk do të jetë si më parë.

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Primavalle, në një periferi të Romës.

Sipas statistikave të publikuara nga Mbrojtja Civile italiane, në 24 orët e fundit janë shënuar 669 të infektuar dhe 119 viktima nga COVI

Zëdhënësja për Shtyp e Shtëpisë së Bardhë, Kayleigh McEnany zbuloi pa dashje numrin e llogarisë bankare private të Presidentit Donald Tru