Shkarkohet kryeministri suedez

26/09/2018 - 07:43

Ligjvënësit suedezë shkarkuan kryeministrin Stefan Lofven pas një votëbesimi për shkak të mungesës së një shumice parlamentare të qartë pas zgjedhjeve të 9 Shtatorit.

Asnjë nga forcat politike nuk arriti të sigurojë shumicën për të qeverisur. Demokratët suedezë, të cilët mbrojnë politikat kundër imigracionit fituan 62 vende, social-demokratët e qendrës në pushtet siguruan 144 vende dhe koalicioni i aleancës së qendrës së djathtë 143 vende.

Asnjë prej dy forcave kryesore nuk ka pranuar të hyjë në koalicion me demokratët për të formuar një koalicion qeverisës. Lofven do të qëndrojë në detyrë deri në formimin e një qeverie të re.

Suedia, sikurse shumica e vendeve të Evropës, është goditur nga një numër i madh azilkërkuesish që vijnë nga Lindja e Mesme, Azia Jugore dhe Afrika. Rritja e valës së emigrantëve ka polarizuar votuesit, duke krijuar tensione në një vend të njohur për konsensusin politik.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kryetari i komisionit gjyqësor në senatin amerikan është zotuar t’i shkojë deri në fund çështjes së diskutimeve të mbajtura në 2017-tën p

Kush i mbledh copëzat e rendit botëror të thyer?

Kandidatura e përzgjedhur nga presidenti Donald Trump për ambasadore të Shteteve të Bashkuara në Organizatën e Kombeve të Bashkuara, Heat

Presidenti Donald Trump nënshkroi të premten ligjin për sigurinë kombëtare, duke shmangur mbylljen e qeverisë, por shpalli gjendjen në ku

Presidenti i Venezuelës Nicolas Maduro ka ftuar për takim të dërguarin e posaçëm të Shteteve të Bashkuara në Karakas pasi bëri të ditur s

Facebook rrezikon një gjobë prej miliarda dollarësh pas skandalit me agjencinë e konsulencës politike britanike, Cambridge Analytica.

Donald Trump shpalli “gjendjen e jashtëzakonshme” në kufi, gjë që do t’i lejojë atij përdorimin e fondeve të emergjencës për ndërtimin e

Fëmijë në Europë janë duke u vaksinuar më shumë se kurrë kundër sëmundjes së fruthit, por duket se progres nuk ka pothuajse fare. 

FBI-ja ka shpërndarë vizatime të disa femrave të vrara në periudhën 1970-2005, me shpresën për t’i identifikuar.

Presidenti i SHBA, Donald Trump do të nënshkruajë një projekt-ligj mbi sigurinë kufitare, duke shmangur mbylljen e qeverisë të premten, p