Shkarkohet kryeministri suedez

26/09/2018 - 07:43

Ligjvënësit suedezë shkarkuan kryeministrin Stefan Lofven pas një votëbesimi për shkak të mungesës së një shumice parlamentare të qartë pas zgjedhjeve të 9 Shtatorit.

Asnjë nga forcat politike nuk arriti të sigurojë shumicën për të qeverisur. Demokratët suedezë, të cilët mbrojnë politikat kundër imigracionit fituan 62 vende, social-demokratët e qendrës në pushtet siguruan 144 vende dhe koalicioni i aleancës së qendrës së djathtë 143 vende.

Asnjë prej dy forcave kryesore nuk ka pranuar të hyjë në koalicion me demokratët për të formuar një koalicion qeverisës. Lofven do të qëndrojë në detyrë deri në formimin e një qeverie të re.

Suedia, sikurse shumica e vendeve të Evropës, është goditur nga një numër i madh azilkërkuesish që vijnë nga Lindja e Mesme, Azia Jugore dhe Afrika. Rritja e valës së emigrantëve ka polarizuar votuesit, duke krijuar tensione në një vend të njohur për konsensusin politik.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Skenari i një mungesë marrëveshje midis Londrës dhe BE-se në negociatat për Brexit është më e mundshme se kurrë më parë, u shpreh sot pre

Çështja e emigrantëve të kthyer në kufirin italo-francez ka ndezur përsëri polemikat mes Italisë dhe Francës.

Të paktën 6 persona humbën jetën në komunën e  L’Aude, në jug të Francës, si pasojë e shirave të rrëmbyeshëm që shkaktuan përmbytje.

Presidenti amerikan Donald Trump akuzon shkencëtarët e ndryshimeve klimatike se kanë “axhendë politike”.

Një bombë artizanale shpërtheu në portën hyrëse të degës lokale të Lega Nordit në qytezën e vogël Ala në veri të Italisë.

22 persona, përfshirë edhe disa fëmijët, humbën jetën të dielën kur një makinë me emigrantë të nisur drejt Greqisë ka dalë nga rruga duke

Një baba i pafat në qytetin Detmold të Gjermanisë është bërë vrasës i së bijës 7-muajshe pas një aksidenti të shkaktuar nga pakujdesia.

Udhëheqësi i opozitës ruse Alexei Navalny u lirua sot pasi shleu dënimin me 20 ditë burg, ku u mbajt me akuzën për organizimin e një prot

Britania dhe Shtetet e Bashkuara kanë konsideruar bojkotin e konferencës ndërkombëtarë në Arabinë Saudite, pas zhdukjes së gazetarit Jama

Një shpërthim është regjistruar gjatë natës në selinë e partisë ‘Lega Nord’ Ala të Trentinos jugore, partinë që drejtohet nga ministri i