“Shkencëtarët kinezë po krijojnë një supervirus nga lakuriqët”! Videoja e publikuar në 2015-n nga mediat italiane “thyen rrjetin”

29/03/2020 - 19:00

Një video e transmetuar nga mediat italiane që mban datën 16 nëntor të vitit 2015 ka bërë bujë në mediat sociale, por indiferente nuk kanë qëndruar edhe mediat italiane – dhe jo vetëm.

Po sipas medieve italiane, pamjet u bënë virale pasi në videon e publikuar pretendohej se Kina krijoi viruse të cilat mund të ndikojnë në trupin e njeriut, të cilët janë bërë nga një proteinë e marrë nga lakuriqët dhe minjtë.

Siç thuhet më tej, bëhet fjalë për një video të transmetuar nga TGR, një shërbim i transmetimit në Itali i cili përmban një numër shfaqjesh për të “argëtuar” audiencën italiane.

Dhe në këtë video, udhëheqësi i emisionit shihet vazhdimisht duke cituar fjalën ‘Coronavirus’.

Kjo edhe ka ndikuar që pamjet të bëhen virale pasi entuziastët e teorisë së konspiracionit ishin të shpejtë për të filluar lidhjen e videos nga viti 2015 me pandeminë që po kalojmë të COVID-19, shkruan Telegrafi.

Por, a është video e TGR Leonardo nga 16 nëntori 2015, në të vërtetë duke pretenduar se pandemia e tanishme e coronavirusit është një rezultat i shkencëtarëve kinezë që eksperimentojnë me një virus të kultivuar?

Alessandro Casarin, i cili sipas Wikipedia-s në prill të vitit 2016 ai u emërua zv/drejtor i Rai News, ka shpjeguar: “Raportimi i 16 nëntorit 2015 në TG Leonardo në Rai 3 është marrë nga një botim i revistës Nature i cili sqaroi ditë më parë se ai virus i krijuar në laborator nuk ka asnjë lidhje me Covid- 19”.

Bëhet fjalë për një shpjegim të revistës Nature në të cilin thuhet: “Ne jemi të vetëdijshëm që kjo histori është duke u përdorur si bazë për teoritë e pa verifikuara se coronavirusi i romanit që shkaktoi COVID-19 ishte inxhinierizuar. Nuk ka asnjë provë që kjo është e vërtetë; shkencëtarët besojnë se një kafshë është burimi më i mundshëm i coronavirusit”.

Ndryshe, vetëm në Itali, si pasojë e infeksionit nga coronavirusi kanë gjetur vdekjen mbi 10 mijë persona. Ndërsa mbi 621,000 raste të coronavirusit dhe më shumë se 28,000 vdekje janë raportuar në të gjithë botën.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Zhdukja e vogëlushes britanike, Madeleine McCann është cilësuar si ‘misteri i shekullit’.

Trupi i një kongresmeneje meksikane të zhdukur është gjetur në një varr të cekët, më shumë se një muaj, pasi ajo u rrëmbye nga burra të a

Italia regjistroi 88 viktima të tjera nga koronavirusi në 24 orët e fundit, duke shënuar një rritje të vogël krahasuar një ditë më parë.

Ndërkohë që vazhdojnë protestat në qytetet kryesore amerikane, sekretari i Mbrojtjes, Mark Esper deklaroi se nuk mbështet përdorimin e fo

Turqia planifikon të rikthejë fluturimet ndërkombëtare me rreth 40 shtete në muajin qershor, dhe deri më tani ka arritur marrëveshje prel

Miliarderi amerikan, Bill Gates, ka bërë bërë thirrje që secila vaksinë e zbuluar në të ardhmen kundër koronavirusit, të shpërndahet “në

Drejtuesit e partive të koalicionit qeverisës në Gjermani CDU, CSU dhe SPD ranë dakord për një paketë stimuluese shumëmiliardëshe për të

Pas kërcënimeve në adresë të shteteve se do të dërgonte ushtrinë për të shuar protestat, Presidenti Donald Trump duket se po tërhiqet nga

Mbetet në shifra konstante bilanci ditor në Itali nga pandemia e koronavirusit.