Portali "DurrësLajm" kërkon të punësojë një gazetar/e për web, të interesuarit të dërgojnë CV-në në adresën e email: [email protected]

Shkencëtarët: Njerëzit obezë mund të kenë nevojë për një dozë të tretë të vaksinës Pfizer!

01/03/2021 - 17:24

Mjekët italianë dhe shkencëtarë të tjerë thonë se, sipas hulumtimit nga profesionistë të shëndetit të cilët zhvilluan vaksinën koronavirus Pfizer / BioNTech, njerëzit obezë prodhuan vetëm rreth gjysmën e antitrupave që prodhon një njeri normal në peshë, pas dozës së dytë të vaksinës.

Megjithëse është shumë herët për të nxjerrë një konkluzion në lidhje me efektivitetin e vaksinës tek njerëzit obezë, kjo me siguri do të thotë që ata mund të kenë nevojë për një dozë të tretë për t’u siguruar që ata kanë mbrojtje të përshtatshme kundër koronavirusit.

Studimet e mëparshme kanë treguar se mbipesha (indeksi i masës trupore mbi 30) rrit rrezikun e vdekjes nga Covid-19 me gati 50% , si dhe rrezikun, pas infektimit, të shtrimit në spital me 113%. Kjo është pjesërisht për shkak të faktit që njerëzit obezë shpesh kanë sëmundje të tjera themelore, të tilla si sëmundje të zemrës ose diabet tip 2, shkruajne mediat e huaja.

Gjithashtu, mbipesha mund të shkaktojë ndryshime metabolike, të tilla si inflamacion dhe rezistencë ndaj insulinës, që e bëjnë më të vështirë për trupin të luftojë Covid -19.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Rusia ka njoftuar se ka dëbuar konsullin ukrainas në Shën Peterburg, Oleksandr Sosoniuk, pas ndalimit të diplomatit nën dyshimet se ka te

Ministri i Ambientit në Brazil Ricardo Salles ka thënë se këtij shteti i duhet ndihmë e jashtme në vlerë të 10 miliardë dollarëve në vit,

Një grua nga Miami është akuzuar se ka kërcënuar se do të vrasë zv.Presidenten e SHBA-ve, Kamala Harris.

Presidenti amerikan, Joe Biden ka kthyer mbrapsht një vendim për refugjatët, disa orë pas nënshkrimit të një urdhri që kufizonte në 15,00

Raul Castro ka dhënë dorëheqje nga posti i kryetarit të Partisë Komuniste të Kubës, çka nënkupton se ky shtet nuk do të ketë dikë nga fam

Në 24 orët e fundit, Turqia regjistroi 63.082 raste të reja me koronavirus.

Lideri i opozitës ruse, Aleksei Navalny, tha të premten se autoritetet e burgut e kanë kërcënuar se do ta ushqejnë me forcë, nëse nuk e n

Duke nisur nga 26 prilli, Italia do të nisë të lehtësojë gradualisht masat anti-covid.

29 viktima janë regjistruar nga COVID-19 në 24 orët e fundit në Shqipëri.

Në një kohë kur shumë shtete kanë vendosur që vaksina AstraZeneca të përdoret në grupmosha mbi 60 vjeç, kancelaria Angela Merkel mori doz