Shkon mbi 4 milionë numri i rasteve me Covid-19 në mbarë botën

09/05/2020 - 08:33

Vazhdon të rritet numri i rasteve dhe viktimave nga koronavirusi. Sipas raportimeve të fundit, numri i rasteve në mbarë botën ka shkuar në 4 milion e 14 mijë e 436. Numri i të vdekurve ka shkuar në 276.251 persona.

Edhe numri i pacientëve të shëruar është rritur. Numri i pacientëve të shëruar në mbarë botën ka shkuar në 1 milion e 387 mijë e 230. Shtetet e Bashkuara të Amerikës vazhdojnë të kenë numrin më të lartë të rasteve dhe vdekjeve. Në SHBA në total janë 1.322.163 të infektuar dhe 78.616 të vdekur nga Covid-19.

Spanja renditet e dyta ku në total ka 260.117 raste dhe 26.299 të vdekur. Italia renditet e treta me 217.185 raste në total dhe 30.201 të vdekur. Pas Italisë renditet Mbretëria e Bashkuar me 211.364 raste dhe 31.241 raste.

Rusia renditet në vendin e pestë me 187.859 raste në total, por ka një numër të ulët të vdekjeve me 1.723 të vdekur. Pas Rusisë renditet Franca me 176.079 raste dhe 26.230 të vdekur.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Padyshim që ky mund të quhet lajmi më i mirë në këto 3 muaj të vështirë.

Ka pësuar një tjetër ulje numri i viktimave në Itali si pasojë e pandemisë së koronavirusit.

Autoritetet në Moskë i lehtësuan masat e izolimit kundër koronavirusit, edhe pse numri i rasteve vazhdon të rritet.

Shumë vende të BE-së pritet të hapin kufijtë dhe lehtësojnë kufizimet për Coronën.

Një aksident ajror në Itali u ka marrë jetën dy notarëve të talentuar italianë.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës do ta shpallin grupin antifashist “ANTIFA” një organizatë terroriste.

Në 24 orët e fundit numri i viktimave me koronavirus në Itali ka pësuar ulje, ku janë shënuar 75 të vdekur si dhe 355 të infektuar më shu

Numri i rasteve të prekura me koronavirus në gjithë botën e ka tejkaluar shifrën 6 milionë, sipas të dhënave të Universitetit John Hopkin

Bashkimi Evropian u ka bërë thirrje Shteteve të Bashkuara që të shqyrtojnë sërish vendimin për ndërprerje të bashkëpunimit me Organizatën

Kryeministri rumun, Ludovic Orban është gjobitur 600$ për duhanpirje në ambient të mbyllur dhe mbajtje të takimit në ndërtesën e qeverisë