Shkon në 58 milionë numri i të infektuarve në botë nga Covid-19, mbi 1,3 milionë të vdekur

22/11/2020 - 14:14

Numri i personave të infektuar me koronavirus në botë ka shkuar në 58,548,003; ndërsa numri i të vdekurve ka shkuar në 1,381,386. Nga 58 milionë raste të gjitha me Covid-19, 16,647,542 janë raste aktive ndërsa 40,513,017 e kanë kaluar virusin.

Vendet me të prekura nga pandemia që nga fillimi i saj janë: SHBA, në të cilën janë gjithsej 12,450,666 raste, nga të cilët kanë ndërruar jetë 261,790.

India është në vend të dytë me 9,095,908 të infektuar dhe 133,263 të vdekur, në vend të tretë është Brazili me 6,052,786 raste pozitive dhe me 169,016 viktima, vendi i 4-t në botë për nga rastet pozitive me Covid është Franca me 2,127,051 dhe me 48,518 humbje jete. Në vend të 5 është, Rusia me 2,089,329 raste pozitive dhe me 36,179 humbje jete.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Presidenti i zgjedhur amerikan, Joe Biden, paraqiti të martën emërimet për anëtarët e parë të kabinetit të tij, që përfshijnë ish-zëvendë

Pandemia COVID-19 vijon të përhapet me ritme të shpejta në të gjithë botën, duke detyruar shumë shtete që të rikthejnë masat kufizuese.

"Kemi frenuar qarkullimin e virusit”. Janë fjalë të Presidentit të Francës, Emmanuel Macron në nisje të një mesazhi që mbajti LI

Austria planifikon të nisë fushatën e vaksinimit kundër koronavirusit në muajin janar, ka thënë Ministri i Shëndetësisë në këtë vend, Rud

Një vaksinë për Covid-19 e prodhuar nga Universiteti britanik i Oksfordit dhe firma farmaceutike AstraZeneca ka treguar rezultate të mira

Vijon të vijnë shifra tepër negative nga Italia për sa i përket pandemisë së koronavirusit.

Kryetari i parë dhe vetëm me ngjyrë në bashkinë e New York, David Dinkins, ka ndërruar jetë sot në moshën 93 vjeç.

Presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen njoftoi sot një kontratë me kompaninë amerikan “Moderna” për furnizimin deri në 1

Policia franceze shkatërroi me dhunë një kamp të improvizuar të emigrantëve duke u përplasur me ta dhe aktivistët që i mbështesnin.

Ish-Sekretari Smerikan i Shtetit, John Kerry, do të përfshihet sërish në administratën e lartë të presidencës së Joe Biden.