Shkon në 9 numri i viktimave nga virusi vdekjeprurës, shënohet rasti i parë në SHBA

22/01/2020 - 10:10

Virusi vdekjeprurës i Kinës është përhapur edhe në Amerikë, ku është shënuar rasti i parë.

Sipas medieve të huaja, SHBA ka regjistruar rastin e parë të coronavirusit, ndërsa numri i viktimave deri më tani ka shkuar në 9, si dhe janë evidentuar 448 raste.

Zyrtarët e shëndetësisë thanë se personi i prekur nga virusi është nga Uashingtoni, 30 vjeç dhe ndodhet në spital në gjendje të rënduar.

Mësohet se 30-vjeçari kishte udhëtuar nga Wuhan, qyteti kinez ku shpërtheu epidemia. Tashmë ky virus i rrezikshëm është përhapur në Japoni, Tajvan, Korenë e Jugut dhe Tajlandë.

Komisioni Kombëtar i Shëndetit në Kinë u ka kërkuar udhëtarëve që të mos vizitojnë Wuhan, ndërsa të gjithë banorët janë duke lëvizur me maska për t’u mbrojtur nga çdo rrezik i mundshëm.

Zyrtarët kinezë kanë paralajmëruar se ekziston mundësia që virusi të ndryshojë, duke ngritur alarmin se mund të ketë një përhapje të mëtejshme të infeksionit. Tajlanda ka njoftuar rastin e katërt të coronavirusit, një grua 73-vjeçare, e cila po ashtu kishte udhëtuar në Wuhan gjatë festave të fundvitit.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Britania e Madhe ka shtuar masat për tu mbrojtur nga virusi vdekjeprurës, koronavirus.

Ka shkuar në shtatë numri i viktimave nga koronavirusi në Itali.

Koreja e Jugut dhe Irani janë dy qendrat e reja të përhapjes së koronavirusit pas Kinës në kontinentin aziatik.

Kryeministri italian Giussepe Conte, në Frontiere su Raiuno, shpjegon se një nga arsyet e shpërthimit të virusit është edhe keqmenaxhimi

“Konfirmoj se nuk ka vatra të reja”, deklaroi sot kreu i Departamentit të Mbrojtjes civile dhe komisioneri i Emergjencës për Koronavirusi

Në videon e mëposhtme duket momenti kur tërmeti me magnitudë 4.4 godet jugun e Italisë.

Një makinë përfundoi mes turmë në një procesion të karnavaleve në Volkmarsen në Hesse, Gjermani, duke shkaktuar mbi 30 të plagosur, përfs

Duke marrë shkas nga përhapja e koronavirusit jashtë territoreve të Kinës, drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus,

Një tërmet me magnitudë 4.7 të shkallës Rihter ka tronditur jugun e Italisë, para pak minutash.