Shpërdorim detyre, Matteo Salvini nën hetim!

12/12/2019 - 12:37

Ish-zëvendëskryeministri italian, njëherazi dhe ish-ministër i Brendshëm, Matteo Salvini është nën hetim për shpërdorim detyre nga prokuroria e Romës, i cili e ka dërguar dokumentacionin në gjykatë.

Akuza i referohet 35 fluturimeve shtetërore të konsideruara tashmë si të paligjshme nga Gjykata e Auditorëve, e cila ndonëse e kishte arkivuar çështjen, ia kishte dërguar dokumentet zyrës së prokurorit publik në kryeqytet.

Lajmi i hetimit u bë i ditur nga Corriere della Sera. Gjykata e Auditorëve u interesua për këtë çështje pas një verifikimi të gazetarëve të la Repubblica-s.  salvini mbrohet duke thënë se të gjithë fluturimet I ka bërë në cilësinë e ministrit.

“Kam mësuar se jam nën hetim. Por të gjitha fluturimet e mia kanë qenë për arsye shtetërore, duke nisur nga punët e ministrisë së brendshme e deri tek inaugurimi i kazermave. Nuk kam bërë kurrë fluturime shtetërore për të shkuar me pushime, dicka që shumë të tjerë e kanë kthyer në zakon” , është shprehur lideri i Legas.

Salvini, madje edhe në të kaluarën, gjithmonë e ka mbrojtur veten me pretendimin se nuk i kishte përdorur ato fluturime për qëllime private. Dhe nga Ministria e Brendshme është sqaruar gjithmonë se ish ministrit i ishte dhënë “niveli i parë i mbrojtjes”, i cili i jep të drejtën e fluturimeve shtetërore.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Teherani pritet t’i dërgojë në Ukrainë kuti e zeza të aeroplanit të pasagjerëve që u godit aksidentalisht nga ushtria iraniane këtë muaj.

Mbrëmjen e së premtes, një grup prej 30 protestuesish, tentuan që të hyjnë brenda teatrit në Paris, aty ku Presidenti Emmanuel Macron dhe

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Meksikë ku dy aktorë humbën jetën, pasi ranë nga ura teksa po xhironin një pjesë filmi.

Muzeu i Luvrit në Paris u mbyll të premten, pasi dhjetëra protestues bllokuan hyrjen e tij.

Një valë frikësuese vrasjesh sekrete ka mbërritur në Europë, shkruan historiani dhe eksperti i shërbimeve sekrete, Christopher Nehring.

Ushtria amerikane tha se 11 pjesëtarë të saj janë plagosur nga sulmet e Iranit në një bazë të saj në Irak, edhe pse presidenti i Shteteve

Kryeministri i Ukrainës, Oleksiy Honcharuk, dorëzoi dorëheqjen, për shkak të një audio-incizimi, ku ai dyshohet se nënçmon njohuritë dhe

Një vit më parë, këshilli i emëruar nga qeveria gjermane rekomandoi që vendi të ndalojë djegien e qymyrit për të prodhuar energji elektri

Isabel dos Santos, gruaja më e pasur në kontinentin e Afrikës po mendon që të kandidojë në 2020-ën për Presidente të Angolës.

21 persona u vranë e 82 të tjerë u plagosën nga bombat e avionëve të Asadit, të hedhura mbi një treg të qytezës Ariha, në rajonin e Idlib