Portali "DurrësLajm" kërkon të punësojë një gazetar/e për web, të interesuarit të dërgojnë CV-në në adresën e email: [email protected]

Shpërthen makina-bombë në Somali, së paku 20 të vrarë

05/03/2021 - 21:07

Të paktën 20 njerëz u vranë dhe 30 u plagosën nga një makinë bombë vetëvrasëse jashtë një restoranti pranë portit në kryeqytetin e Somalisë, Mogadishu vonë të premten, tha një zyrtar i shërbimeve të urgjencës.

Shpërthimi dërgoi shtëllunga tymi në qiell dhe shkaktoi zjarr, raportuan dëshmitarët dhe media shtetërore. “Deri më tani kemi mbartur 20 njerëz të vdekur dhe 30 të plagosur nga skena e shpërthimit”, tha Dr. Abdulkadir Aden, themelues i shërbimeve të ndihmës së shpejtë AAMIN për Reuters.

Shpërthimi ndodhi në restorantin Luul Yemeni pranë portit, thanë dëshmitarët. “Një makinë me shpejtësi shpërtheu në restorantin Luul Yemeni. Unë po shkoja në restorant, por u ktheva kur shpërthimi më tronditi dhe e mbuloi zonën me tym”, i tha Reuters banori Ahmed Abdullahi, i cili jeton afër vendit ku ndodhi ngjarja e rëndë.

Radio Mogadishu i kontrolluar nga shteti i Somalisë raportoi se kishte gjithashtu shkatërrim të pronës dhe se policia kishte rrethuar zonën. Askush nuk mori përgjegjësinë për shpërthimin. Grupi islamik al Shabaab shpesh kryen bombardime të tilla në Somali dhe gjetkë si pjesë e fushatës për të rrëzuar qeverinë qendrore të vendit afrikan dhe për të vendosur rregullin e vet bazuar në interpretimin e tij të rreptë të ligjit Islamik të Sheriatit.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Rusia ka njoftuar se ka dëbuar konsullin ukrainas në Shën Peterburg, Oleksandr Sosoniuk, pas ndalimit të diplomatit nën dyshimet se ka te

Ministri i Ambientit në Brazil Ricardo Salles ka thënë se këtij shteti i duhet ndihmë e jashtme në vlerë të 10 miliardë dollarëve në vit,

Një grua nga Miami është akuzuar se ka kërcënuar se do të vrasë zv.Presidenten e SHBA-ve, Kamala Harris.

Presidenti amerikan, Joe Biden ka kthyer mbrapsht një vendim për refugjatët, disa orë pas nënshkrimit të një urdhri që kufizonte në 15,00

Raul Castro ka dhënë dorëheqje nga posti i kryetarit të Partisë Komuniste të Kubës, çka nënkupton se ky shtet nuk do të ketë dikë nga fam

Në 24 orët e fundit, Turqia regjistroi 63.082 raste të reja me koronavirus.

Lideri i opozitës ruse, Aleksei Navalny, tha të premten se autoritetet e burgut e kanë kërcënuar se do ta ushqejnë me forcë, nëse nuk e n

Duke nisur nga 26 prilli, Italia do të nisë të lehtësojë gradualisht masat anti-covid.

29 viktima janë regjistruar nga COVID-19 në 24 orët e fundit në Shqipëri.

Në një kohë kur shumë shtete kanë vendosur që vaksina AstraZeneca të përdoret në grupmosha mbi 60 vjeç, kancelaria Angela Merkel mori doz