Shpërthim në universitet, gjashtë të vdekur dhe 27 të plagosur

19/07/2019 - 12:16

Një shpërthim para hyrjes së një ndërtese universitare në Kabul ka shkaktuar vdekjen e 6 studenteve dhe plagosjen e 27 të tjerëve, të cilët ndodheshin aty për t'iu nënshtruar një provimi.

Nuk është e qartë nëse sulmi është kryer nga një autobombë apo është shpërthyer nga distanca. Kompleksi i universitetit ka shumë ambjente dhe fjetina ku shumë studentë qëndrojnë gjatë verës, duke ndjekur kurse apo dhe kryejnë kërkime shkencore.

Deri tani askush nuk ka marrë ende përgjegjësinë për shpërthimin, por dyshohet për aktivistë talebanë apo ata të ISIS që janë ende aktivë në Kabul.

Në javët e fundit, forcat afgane të sigurisë kishin arrestuar tre persona, duke përfshirë një lektor nga Universiteti i Kabulit, të dyshuar për lidhje me organizimin e shtetit islamik në Afganistan dhe me sulmet terroriste në qytet.

Sulmi në universitet vjen disa orë pas masakrës së shkaktuar nga një sulm vetëvrasës taliban kundër kazermave të policisë, ku humbën jetën 12 policë dhe 90 të tjerë u plagosën.

Rifillimi i operacioneve nga organizatat terroriste ndodhin në një kohë kur negociatat e paqes mes Washingtonin nga njëra anë dhe qeverisë së Kabulit nga ana tjetër, janë duke përfunduar.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një stuhi e fortë për një orë ka shkaktuar përmbytje dhe duke lënë pa energji elektrike mijëra shtëpi në Brisbane, Australi.

Ish-zëvendëskryeministri italian, njëherazi dhe ish-ministër i Brendshëm, Matteo Salvini është nën hetim për shpërdorim detyre nga prokur

Parlamenti izraelit vendosi që vendi të mbajë zgjedhje të reja më 2 Mars të vitit që po vjen, të tretat me radhë në më pak se një vit, pa

Shtetet e Bashkuara e kanë goditur Iranin me sanksione të reja që shënjestrojnë disa kompani, të cilat akuzohen për transportimin e armëv

Numri i gazetarëve të burgosur në botë mbetet afër shifrave rekord, sipas një studimi vjetor të publikuar të mërkurën nga Komiteti për Mb

Të paktën 250 gazetarë janë të burgosur në botë, ku kryeson Kina, si një vend autoritar që nuk e toleron pavarësinë e mediave, tha të mër

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, lidhur me ndarjen e Çmimit Nobel për Letërsinë shkrimtarit të diskutueshëm austriak Peter Handke,

Duke parë lëkundjet e regjistruara së fundi duket se pas Shqipërisë vala e goditjeve po lëkund Turqinë dhe Greqinë fqinje.

Një përplasje me armë për orë të tëra ka ndodhur në New Jersey në Shtetet e Bashkuara.

Bashkimi Europian ka shpërndarë plot gjashtë miliardë euro, të premtuara për refugjatët në Turqi sipas një marrëveshjeje të bërë në vitin