Portali "DurrësLajm" kërkon të punësojë një gazetar/e për web, të interesuarit të dërgojnë CV-në në adresën e email: [email protected]

Shpiket vaksina kundër koronavirusit? Kompania amerikane: Ja kur kryhen testet e para

26/02/2020 - 10:37

Një kompani farmaceutike nga Cambridge, Massachusetts pretendon se është afër shpikjes së vaksinës së parë kundër koronavirus.

Kjo kompani ka bashkëpunuar me Niad (Instituti Kombëtar i Alergjisë dhe Sëmundjeve Infektive) dhe Qendër e Hulumtimit të Vaksinave (Vrc), ndërsa testet janë zhvilluar në uzinën Norwood, 40 km në jug të Bostonit.

Vaksina raportohet se është e gatshme për t’u testuar te njerëzit. Ndërkohë disa vaksina eksperimentale nga Norwood janë dërguar tek Instituti Kombëtar i Alergjisë dhe Sëmundjeve Infektive (Nih) në Bethesda, Maryland.

Tashmë Instituti pritet të fillojë provat klinike deri në fund të prillit në afro 20-25 vullnetarë të shëndetshëm, duke kontrolluar nëse dy doza të vaksinës janë të sigurta dhe do të shkaktojnë një përgjigje imune që ka të ngjarë të mbrojë kundër infeksionit.

Rezultatet fillestare të testit mund të jenë të disponueshme midis korrikut dhe gushtit. Ndërsa një vaksinë mund të dalë në treg jo më herët se në vitin 2021. Imunologu Anthony Fauci, kreu i “Nih”, tha se përhapja e koronavirusit mund të ulet gjatë muajve të ngrohtë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Organizata Botërore e Shëndetësisë tha se varianti B.1.617 i koronavirusit, i identifikuar për herë të parë në Indi vitin e kaluar, është

Një vajze 23-vjeçe në Itali i janë injektuar 6 doza të vaksinës Pfizer-BioNTech si pasojë e gabimit të infermieres, e cila në vend të një

Në 24 orët e fundit, Italia ka regjistruar 5,080 raste të reja nga 130,000 teste të kryera dhe 198 humbje jete.

Kryeministri britanik, Boris Johnson dhe e fejuara e tij, Carrie Symonds udhëtuan drejt ishullit Mustique në Karaibe për të festuar vitin

Greqia është në përgatitjet e fundit për të hapur sezonin turistik.

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan nëpërmjet një postimi në Twitter u bëri thirrje vendeve islame dhe të gjithë botës që të kaloj

Për tre ditë me radhë po vijon përplasja me palestinezëve dhe forcave të policisë izraelite.

Të paktën katër persona janë plagosur pas një sulmi me thikë në një supermarket në qytetin Dunedin në Zelandën e Re.

Mjeku nga Siberia, i cili po trajtonte liderin e opozitës ruse Alexei Navalny pasi u sëmurë në Rusi është zhdukur.

Mediat e huaja kanë publikuar videon, ku shfaqet momenti i rënies së raketës kineze në Oqeanin Indian.