Shtatori me numër rekord infeksionesh të reja në Europë, OBSH: Kambanë alarmi

17/09/2020 - 14:43

Organizata Botërore e Shëndetësisë paralajmëroi të enjten për "ritme alarmante të transmetimit" të Covid-19 në të gjithë Evropën dhe paralajmëroi vendet kundër shkurtimit të periudhave të karantinës.

Drejtori rajonal i OBSH-së për Evropën Hans Kluge tha se numri i rasteve të koronavirusit të parë në shtator "duhet të shërbejë si një kambanë alarmi për të gjithë ne."

"Megjithëse këta numra pasqyrojnë një provë më gjithëpërfshirëse, kjo gjithashtu tregon nivele alarmante të transmetimit në të gjithë rajonin," tha ai një konference për shtyp.

OBSH gjithashtu tha se nuk do të ndryshojë udhëzimet, duke kërkuar një periudhë karantine 14-ditore për këdo që ekspozohet ndaj koronavirusit të ri.

“Rekomandimi ynë për karantinë prej 14 ditësh është bazuar në kuptimin tonë të periudhës së inkubacionit dhe transmetimit të sëmundjes. Ne vetëm do ta rishikonim atë në bazë të një ndryshimi të kuptimit tonë të shkencës”, tha oficeri i lartë i emergjencave i OBSH-së në Evropë, Catherine Smallwood.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

“Nëse vendet evropiane duan t’i ruajnë pozicionet e tyre në sistemin global të ristrukturuar politikisht dhe ekonomikisht, ata duhet të s

Presidenti i SHBA, Donald Trump më 3 nëntor do të përballet me një nga sfidat më të mëdha elektorale të tij që do i sjellë fitoren për ma

Gjermania ka regjistruar më shumë se 50 raste me koronavirus për 100 mijë banorë në 7 ditët e fundit, ka njoftuar Qendra Kombëtare Epidem

Numri i të prekurve nga COVID-19 në mbarë botën ka arritur në mbi 42 milionë, sipas faqes së internetit “Worldometer”, e cila përpilon të

Presidenti amerikan Donald Trump dhe sfiduesit i tij demokrat Joe Biden zhvilluan debatin e tyre të dytë dhe të fundit televiziv.

Një protestë e dhunshme është regjistruar gjatë mbrëmjes në Napoli, ku mijëra të rinj italianë kanë zbarkuar në rrugët e qytetit ndërsa j

Një shtetrrethim nate do të hyjë në fuqi në Madrid midis mesnatës dhe orës 06:00 të së shtunës, kur skadon bllokim dyjavor, njoftuan sot

Franca ka shënuar një tjetër rekord të infektimeve nga Covid në 24 orë, duke regjistruar  42.032 raste, ndërsa një ditë më parë ishin 41.

Hemisfera veriore është në një “moment kritik” të pandemisë nga Covid-19.

Ambasada e Shteteve të Bashkuara në Ankara tha të premten se po pezullonte përkohësisht të gjitha shërbimet për qytetarët amerikanë dhe a