Shteti Islamik merr përgjegjësinë për sulmin në Burkina Faso që vrau 24 ushtarë

20/09/2019 - 08:14

Shteti Islamik mori përgjegjësinë për një nga sulmet më vdekjeprurëse kundër ushtrisë në Burkina Faso muajve të fundit, raporton faqja e internetit ‘SITE’ që raporton sulmet e militanteve të IS. Sulmi u zhvillua në 20 gusht në Koutougou, në provincën veriore Soum të vendit. Militantët vranë 24 ushtarë të  dhe plagosën shtatë të tjerë.

Një deklaratë nga Shteti Islamik i cituar nga ‘SITE’  i atribuoi sulmin degës së grupit të Afrikës Perëndimore. Një nga vendet më paqësore të rajonit, Burkina Faso ka pësuar një përhapje të dhunës islamike nga fqinjët e saj dhe një pjesë e madhe e veriut të vendit tani është jashtë kontrollit.

Përkeqësimi i sigurisë bëri që qeveria të deklarojë në dhjetor një gjendje të jashtëzakonshme në disa provinca veriore në kufi me Mali, përfshirë Soum.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

15 njerëz u vranë dhe 6 të tjerë janë shpallur të humbur pasi një digë e ndërtuar në mënyrë të paligjshme u rrëzua në një minierë ari art

Qeni antidrogë nxjerr zbuluar transportuesen e lëndës narkotike. Shtetasja angleze është kapur në autobusin e linjës Paris-Bruksel.

Nuk ka marrëveshje për Brexit, me 322 vota pro dhe 306 kundër është rrëzuar marrëveshja e Johnson me BE.

Katalonja po përjeton ditën e gjashtë të protestave të cilat nisën si reagim pas dënimit me 100 vite burg në total, të disa drejtueseve t

Mbi 500 mijë qytetarë të Katalonjës kanë protestuar për të pestën ditë radhazi pas vendimit të Gjykatës së Lartë spanjolle për të burgosu

Ovidio Guzman Lopez është arrestuar ditën e sotme nga policia, por vetëm për pak kohë pasi banda e tij e ka liruar menjëherë.

Një konflikt i ashpër ka shpërthyer në veri të Meksikës, pasi forcat e sigurisë kanë kapur një prej djemve të ish-udhëheqësit meksikan të

Franca i ka qëndruar vetos së saj kundër hapjes së negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

Nënpresidenti amerikan Mike Pence u takua sot me Presidentin Tayip Erdogan në Turqi si pjesë e një misioni për të bindur Ankaranë të ndal

Katalonja duhet të mbajë një votim të ri për pavarësi nga Spanja, brenda dy viteve, tha kreu i qeverisë së rajonit.