Shtohen viktimat nga koronavirusi në Itali

22/02/2020 - 10:38

Shënohet viktima e dytë në Itali nga koronavirusi i ri. Bëhet fjalë për një grua në Lombardi. Dyshohet se ajo është infektuar në Codogno.

Mediat italiane shprehen se janë dy raste të reja me virus në veriun e Italisë. Viktima e parë nga koronavirusi ishte një 78-vjeçar, i cili ndërroi jetë në spitalin e Padovës.

Vendi është përfshirë nga alarmi orët e fundit për shkak të zbulimit të një vatre të virusit në Veneto dhe Lombardi. Deri tani numërohen 19 të infektuar që janë konfirmuar nga autoritetet.

Qindra persona të tjerë janë në pritje të analizave për shkak të kontakteve që kanë pasur ditët e fundit me të infektuarit. Një 38-vjeçar është në gjendje të rëndë.

Kryeministri Giuseppe Conte tha se janë marrë masat e duhura për situatën e krijuar. Deri një ditë më parë në Kinë numri i viktimave numërohej në 2345 dhe mbi 76 mijë të infektuar.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kryeministri i Francës, Jean Castez, tha se nga java e ardhshme, vënia e maskave në ambiente të mbyllura do të jetë e detyrueshme, si mas

Në kohën kur ekonomia e pjesës tjetër të botës mori një goditje të fortë nga koronavirusi i nisur prej saj, Kina vetë ka shënuar 3,2% rri

Guvenatori i Oklahomas, Kevin Stitt ka rezultuar pozitiv me Covid-19.

Bota nuk është ende e papërgatitur për numrin e ulët të fëmijëve që pritet të lindin dhe kjo gjë do të ketë një impakt të jazhtëzakonshëm

Komisioni Europian ka njoftuar një seri masash që duhen ndërmarrë për t’u përgatitur për një valë të dytë të mundshme të koronavirusit.

Gjykata Supreme në SHBA ka marrë vendim për ekzekutimin e parë me vdekje të një personi në nivel federal pas plot 17 vitesh.

Belgjika nuk ka regjistruar raste të vdekjeve nga koronavirusi i ri gjatë 24 orëve të fundit, për herë të parë që nga fillimi i pandemisë

Në Itali, përgjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar 114 raste të reja me koronavirus, nga të cilat 30 në Lombardi. Prej fillimit të pa

Bashkimi Evropian duhet të jetë më i zjarrtë dhe emocional dhe të mos krijojë përshtypjen se është thjesht një grumbull teknokratësh, kër