“Shumë viktima pësuan vdekje të vështirë”, OBSH për koronavirusin: 1 milion viktima, një shifër e trishtueshme

29/09/2020 - 13:46

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) tha të martën se një milion vdekje nga COVID-19 ishte “një moment shumë i trishtuar”, pasi shumë viktima pësuan “një vdekje jashtëzakonisht të vështirë dhe të vetmuar” dhe familjet e tyre nuk ishin në gjendje të thoshin mirupafshim.

Numri i vdekjeve globale të koronavirusit u rrit mbi një milion të martën, sipas një liste të Reuters, një statistikë e zymtë, në një pandemi që ka shkatërruar ekonominë globale, mbingarkuar sistemet shëndetësore dhe ndryshuar mënyrën e jetesës së njerëzve.

“Shumë njerëz kanë humbur kaq shumë njerëz dhe nuk kanë pasur rastin të thonë lamtumirë. Shumë njerëz vdiqën vetëm… duke pësuar një vdekje jashtëzakonisht të vështirë dhe e vetmuar”, tha zëdhënësja e OBSH-së Margaret Harris për një konferencë të OKB-së në Gjenevë.

“E vetmja gjë pozitive për këtë virus është se është e shtypur, nuk është gripi.”

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kryeministri britanik Boris Johnson ka njoftuar masat e të reja anti-COVID të cilat parashikojnë një mbyllje kombëtare njëmujore për Angl

Situata në Turqi është përkeqsuar, nga tërmeti tragjik që goditi vendin ditën e djeshme.

Një zonë e Brukselit ka pezulluar nga puna një mësues që tregoi në klasë një karikaturë të Profetit musliman Muhamed, teksa diskutonte vr

Një prift ortodoks grek mbeti i plagosur, pasi u qëllua me armë zjarri të shtunën pranë një kishe në qendër të Lionit, nga një person që

Muaji tetor mbyllet me një bilanc dramatik për Italinë.

Një shpërthim ka ndodhur ditën e sotme në një spital në qytetin Chelyabinsk në Rusi.

Katër ditë para datës së zgjedhjeve në Shtetet e Bashkuara, rreth 84 milionë amerikanë kanë hedhur votën, një shifër rekord që është e ba

“Kërcënimi është kudo” – deklaroi Ministri i Jashtëm francez duke pasur parasysh aktet e fundit terroriste në Francë.

Tërmeti i fuqishëm në Turqi shkaktoi 25 viktima dhe më shumë se 800 të plagosur, ndërsa shumë ndërtesa u shembën.