“Siç erdhën do të largohen”, ministri turk i Mbrojtjes piloton avionin luftarak

03/09/2020 - 13:37

Mes Turqisë dhe Greqisë vazhdojnë retorikat dhe veprimet që tensionojnë akoma më shumë situatën. Së fundmi, ministri turk i Mbrojtjes ka pilotuar vetë një nga avionët luftarak F-16.

Ministri Hulusi Akar mori pjesë në ceremoninë e trajnimit të pilotëve të rinj të Turqisë. Ndër të tjera, ai tha se Forcat e Armatosura Turke po kalojnë një periudhë kritike, por do të mbrojnë interesat e Turqisë në tokë, ajër dhe det.

Një mesazh i dërgoi edhe vendeve Perëndimore që i kanë dalë në krah Greqisë, mbi të gjitha Francës që ka nisur drejt Mesdheut aeroplanmbajtësen “Charles de Gaulle”.

“Në Mesdheun lindor vijnë nga mijëra kilometra larg, sillen si hileqarë dhe luajnë rolin e mbrojtësit. Por, siç erdhën do të largohen”, është shprehur ministri turk i Mbrojtjes.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Presidenti brazilian Jair Bolsonaro ka deklaruar të enjten në mbrëmje se ai nuk do të vaksinohet kundër koronavirusit, duke shprehur skep

Rreth 60 apo 70 për qind e popullatës duhet të jetë e imunizuar ndaj koronavirusit të ri, në mënyrë që të ulen infektimet, thotë Organiza

Në 24 orët e fundit Italia ka regjistruar 28 352 raste të reja koronavirus.

Shkencëtari i armëve bërthamor i Iranit, Mohsen Fakhrizadeh është vrarë pranë kryeqytetit Teheran.

Presidenti i zgjedhur i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden i ka shkruar një letër shoqatës kosovare “Miqtë e Amerikës”, me rast

Opozita dhe mediat turke së fundmi kanë akuzuar qeverinë për fshehjen e shifrave të Covid-19.

Një tërmet më magnitudë 4.9 të shkallës rihter ka goditur sot Turqinë, duke rikthyer frikën në vend.

Presidenti i SHBA Donald Trump tha të enjten se do të largohet nga Shtëpia e Bardhë, nëse Kolegji Zgjedhor voton për Presidentin e zgjedh

Bisedimet e Brexit për tregtinë mes Britanisë së Madhe dhe BE-së do të rinisin këtë fundjavë në Londër. BBC, duke iu referuar burimeve di

Të premten në Gjermani autoritetet shëndetësore njoftuan se numri i përgjithshëm i të infektuarve me koronavirus, që nga fillimi i pandem