Situata e COVID, Gjermania thirrje BE-së: Të mbyllen resortet e skive

26/11/2020 - 10:26

Gjermania po kërkon një marrëveshje me vendet e BE për të mbajtur vendpushimet e skive të mbyllura deri në fillim të Janarit të vitit 2021, në një përpjekje për të frenuar përhapjen e koronavirusit.

Kancelarja Angela Merkel u shpreh se kjo nuk është një gjë e lehtë, por duhet marrë masa “që të përpiqemi të frenojmë valën e dytë”. Ndërkohë në Gjermani vijon bllokimi i pjesshëm deri në 20 Dhjetor, pasi rastet e reja po shtohen.

Thirrja e Gjermanisë bëhet në një kohë kur vala e dytë e COVID është përhapur në të gjithë Evropën dhe shumë vende kanë marrë masa shumë të rrepta, por dhe si një kujtes për valën e parë të përhapjes ku resortet e skive ishin disa nga vatra më të nxehta.  

Edhe Kryeministri italian Giuseppe Conte ka mbështetur tashmë shtyrjen e fillimit të sezonit të skive, por ka theksuar nevojën për një zgjidhje evropiane.

“Nëse Italia vendos të mbyllë të gjitha resorët e skive pa ndonjë mbështetje nga Franca, Austria dhe vendet e tjera, atëherë turistët italianë do të rrezikonin të shkonin jashtë vendit”, u shpreh ai.

Nga ana tjetër dhe Presidenti Emmanuel Macron bëri të qartë se vendpushimet e skive në Francë do të qëndronin të mbyllura deri në Vitin e Ri.

Por Austria ka shprehur shqetësim rreth një plani në të gjithë BE-në, duke theksuar se unioni nëse merr këtë vendim duhet të paguajë dëmet financiare.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Zyrtarët afganë thanë se një automjet që transportonte punonjës afganë të ambasadës italiane në Kabul, është sulmuar me bombë.

Komisioni Evropian propozoi një paketë të re masash për kufizimin e udhëtimeve, me qëllim frenimin e përhapjes së llojit të ri të koronav

Presidenti meksikan, Andres Manuel Lopez Obrador u bë lideri i fundit botëror i prekur nga koronavirusi, por siç tha ai, simptomat ishin

Takimi Greqi-Turqi i mbajtur ditën e sotme në Stamboll në lidhje me çështjen e detit ka përfunduar pas mbi 3 orësh bisedime.

Një diplomat i lartë është arratisur nga Koreja e Veriut dhe tashmë mësohet se është vendosur në Korenë e Jugut bashkë me familjen e tij.

Kryeministri i Italisë, Giuseppe Conte, është afër dorëheqjes.

Shkencëtarët britanikë kanë theksuar se është thelbësore të njohim simptomat e infeksionit sa më shpejt të jetë e mundur me një lloj të r

Gjermania do të bëhet shteti i parë anëtar i BE-së që fillon përdorimin e trajtimit eksperimental me antitrupa, që ndihmuan ish-president

CNN i ka kushtuar një artikull të veçantë pasaportës së vaksinimit dhe lidhjes së saj me pushimet e ardhshme verore.

Presidenti dhe 4 futbollistët e Palmas Fútbol y Regatas, anëtarë në divizionin e katërt të futbollit brazilian, vdiqën këtë të diel në nj