Sondazhet në Itali: Berlusconi fitues i zgjedhjeve

Postuar: 10/02/2018 - 11:28

   Kur duhen edhe tre javë nga zgjedhjet e përgjithshme në Itali, koalicioni i qendrës së djathtë, i udhëhequr nga ish-kryeministri Silvio Berlusconi, kryeson sondazhet.

Sipas një sondazhi të publikuar në të përditshmen La Stampa, nëse votimet do të zhvilloheshin sot, Forza Italia e Silvio Berlusconit, Lega Nord e Matteo Salvinit, Fratelli d’Italia e ish-ministres së Rinisë Giorgia Meloni dhe partitë e tjera arrijnë rreth 36.5% të votave.

Nga ana tjetër, qendra e majtë e kryesuar nga Partia Demokratike e ish-kryeministrit Matteo Renzi merr rreth 29.8% të votave.

Në rang partish, forcë e parë vlerësohet të jetë Lëvizja 5 Yjet, e Beppe Grillos, e cila nuk garon e rreshtuar në dy koalicionet e mëdha. Kjo Lëvizje, ka 27% të mbështetjes popullore, e ndjekur nga PD me 25% dhe Forza Italia me 16%.

Ndonëse parashikimet e shikojnë si fitues të zgjedhjeve, Berlusconi bashkë me aleatët, me gjasë nuk do të arrijnë të formojnë një shumicë parlamentare. Qendra e djathtë pritet të marrë 285 vende në dhomën e ulët të parlamentit italian, në një kohë kur nevojiten 316 vende për të arritur shumicën.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një gjykatë turke ka lënë në burg deri në ditën e gjyqit 24 persona, të cilët protestuan javën e kaluar mbi kushtet e punës në aeroportin

Një modele ruse pretendon se Presidenti i Rusisë Vladimir Putin ka tentuar ta helmojë me bar miu.

   Një video e Presidentit të Venezuelës, Nicolas Maduro, që drekon në një restorant klasi në Turqi, ka shkaktuar jo pak zemërim në Venez

   Presidenti amerikan, Donald Trump ka akuzuar të martën Kinën për tentim të ndikimit në zgjedhjet për Kongres, që mbahen në muajin nënt

Gjykata Supreme e Afrikës së Jugut ka legalizuar përdorimin e kanabisit nga të rriturit në vende private.

Një avion ushtarak rus me 14 persona në bord është zhdukur nga radarët pasi ka fluturuar në Siri. “Kemi humbur kontaktin me ekuipazhin e

Presidenti turk Rexhep Taip Erdogan pranoi një avion luksoz prej 400 milionë dollarësh nga emiri i Katarit javën e shkuar, duke shkaktuar

   Pasojat që shkaktoi tajfuni Mangut në Filipine, ishin 65 persona qe humbën jetën e qindra të tjerë qe u plagosën si pasojë e stuhisë s

   Britania duhet të presë "kosto të konsiderueshme" mbi ekonominë e saj nëse largohet nga Bashkimi Evropian pa marrëveshje, paralajmëroi

Një polic belg është sulmuar nga një burrë në parkun Maximilien këtë mëngjes në veri të kryeqytetit belg.