Spanja gati të aktivizojë nenin 155 mbi Katalonjën

19/10/2017 - 11:53

Spanja do të fillojë aplikimin e nenit 155 të Kushtetutës, që e lejon të vendosë sundimin direkt mbi rajonin e Katalonjës në kohë krize.

Zyra e Kryeministrit spanjoll tha se ministrat do të takoheshin për të aktivizuar nenin 155, pasi udhëheqësi katalanas kërcënoi se do të shpallë pavarësinë.

Në një letër dërguar kryeministrit të Spanjës, lideri i Karalonjës, Carles Puigdemont ka deklaruar se është i gatshëm të shpallë pavarësinë nëse nuk ofrohet dialog nga qeveria spanjolle.

Letra erdhi si kundërpërgjigje që qeveria spanjolle kishte vënë për pezullimin e autonomisë së Katalonjës, nëse rajoni nuk heq dorë nga përpjekja për pavarësi, sot deri në orën 10:00.

Pas referendumit të 1 tetorit, udhëheqësi katalanas, Carles Puigdemont, nënshkroi deklaratën për pavarësi, por më pas hoqi dorë për t’i hapur rrugë dialogut.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një tërmet me magnitudë 4.4 ballë tronditi Teneses në SHBA, gjatë orës 4 të mëngjesit të mërkurën.

Kryeministrja britanike, Theresa May deklaroi se do të sfidonte lidershipin për Partinë e saj Konservatore me gjithçka kishte.

Zyrat qendrore të Facebook në Kaliforni të Shteteve të Bashkuara të Amerikës janë evakuuar pas një telefonatë anonime për bombë.

Zv.kryeministri dhe ministri i Brendshëm italian, Matteo Salvini duke folur për situatën pas atentatit në Strasburg të Francës, paralajmë

Franca zgjohet e terrorizuar si pasojë e masakrës në Strasburg, ku mbetën të vrarë 3 persona dhe u plagosën të paktën 12 të tjerë.

Një kartë identiteti e Ministrisë së Sigurisë Shtetërore të ish-Gjermanisë Lindore, e njohur si Stasi, të cilën e kishte përdore Vladimir

Të paktën një person është vrarë dhe disa të tjerë janë lënduar pasi dikush hapi zjarr afër një tregu krishtlindjesh në qytetin francez t

Zyrtarët afganë kanë deklaruar se 12 persona kanë mbetur të vdekur nga një sulm vetëvrasës në periferi të Kabulit, i cili kishte për qëll

Një video trazuese ka ngjallur zemërim sot nëpër mediat shoqërore, pasi shihet policia që përpiqet t’i shkulë një nëne fëmijën 1-vjeçar n

Vit i begatë 2017-ta për tregtarët e armëve. Vlera totale e armëve të shitura vetëm vitin e kaluar arriti në 398 miliardë Dollarë.