Spanja konfirmon rastin e dytë të koronavirusit

10/02/2020 - 08:02

Spanja ka konfirmuar rastin e dytë të koronavirusit infektues nga Kina.

Rasti u raportua në një destinacion të njohur turistik në Mallorca, tha Qendra Kombëtare Spanjolle për Mikrobiologji.

Një burrë britanik që jetonte në ishull u infektua nga virusi në fund të janarit në një qendër skiimi në Francë, kur ai ra në kontakt me një person të infektuar, tha Fernando Simon, kreu i Qendrës së Koordinimit të Emergjencave në Spanjë.

Personi, identiteti i të cilit nuk u publikua, është mbajtur në izolim në Palma de Mallorca, tha Simon në një konferencë për shtyp në Madrid. Gruaja e tij dhe dy vajzat nuk janë infektuar.

Autoritetet po përpiqen të përcaktojnë me kë ka qenë britaniku në kontakt në Spanjë.

Rasti i parë i infeksionit në Spanjë ishte një turist gjerman, i cili u diagnostikua me infeksionin një javë më parë në Ishujt Kanarie.

Numri i vdekjeve nga virusi në Kinë të dielën u rrit në 812, më shumë sesa numri i vdekjeve nga SARS në vitet 2002-2020.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kompania e medias sociale Twitter i ka shtuar një paralajmërim një prej postimeve të Presidentit Donald Trump lidhur me protestat në Mine

Meqënëse tani e kuptojmë më mirë virusin Corona, teorikisht një mbyllje për së dyti prej virusit mund të jetë e shmangshme, beson virolog

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump vendosi t’i japë fund bashkëpunimit me Organizatës Botërore të Shëndetësisë

Zyrtarët amerikanë njoftojnë arrestimin dhe vënien nën akuzë për vrasje të ish oficerit të policisë, të shkarkuar nga detyra, për vdekjen

Autoritetet italiane të mjekësisë kanë bërë të ditur se në 24 orët e fundit janë konfirmuar 87 persona të vdekur nga koronavirusi, duke s

Autoritetet në Kinë nuk kanë regjistruar asnjë infeksion dhe viktimë të re nga koronavirusi gjatë 24 orëve të fundit.

Autoritetet shëndetësore ruse deklarojnë se gjatë muajit prill në Moskë humbën jetën 1561 pacientë të infektuar me Covid-19 dhe jo 639 pe

Kroacia ka rihapur kufijtë me disa shtete, duke përfshirë këtu ato zona turistike që janë kyçe për turizmin e vendit si Austria, Gjermani

Duke përshkallëzuar luftën e tij me kompanitë e mediave sociale Presidenti Donald Trump nënshkroi një urdhër ekzekutiv të enjten që sfido

Për të dytën ditë radhazi, autoritetet shëndetësore në Spanjë kanë raportuar vetëm një viktimë nga koronavirusi.