Spanja shpall gjendjen e jashtëzakonshme dhe vendos orët policore

25/10/2020 - 17:27

Spanja ka shpallur sërish gjendjen e jashtëzakonshme dhe ka vendosur orët policore në mbrëmje në përpjekje për të kontrolluar rritjen e re të rasteve me Covid-19.

Kryeministri Pedro Sançez tha se midis orëve 23:00 dhe 06:00 do të ndalohet qarkullimi dhe se masat do të hyjnë në fuqi nga dita e sotme.

Nën gjendjen e jashtëzakonshme, autoritetet lokale mund të ndalojnë edhe udhëtimin midis rajoneve, tha ai. Sançez tha se ai do t’i kërkojë parlamentit të miratojë një zgjatje të masave të reja nga 15 ditë në gjashtë muaj.

Spanja u godit rëndë gjatë valës së parë të pandemisë në fillim të këtij viti dhe vendosi një bllokim shumë më kufizues – një nga më të ashpërit në botë.

Si shumë rajone të tjera evropiane, megjithatë, ajo është goditur nga një valë e dytë e infeksioneve.

“Situata nëpër të cilën po kalojmë është ekstreme”, tha sot Sançez në një fjalim televiziv, duke shtuar se “është më e rënda në gjysmëshekullin e fundit.”

Lëvizja midis rretheve do të përcaktohet nga udhëheqësit rajonalë dhe ka të ngjarë të varet nga nevoja e punës dhe mjekësisë.

Ekziston gjithashtu një kufizim në mbledhjet publike dhe private të familjeve të ndryshme për një maksimum prej gjashtë personash.

Masat e reja të urgjencës, për të cilat kishin kërkuar më shumë se gjysma e 17 rajoneve të Spanjës, zbatohen për të gjitha rajonet përveç Ishujve Kanarie.

I njëjti nivel emergjence u prezantua gjatë valës së parë të pandemisë në prill.

Spanja ka kaluar një milion raste që nga fillimi i pandemisë dhe gati 35,000 njerëz kanë vdekur.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një alarm për bombë ka ngritur në këmbë gjithë aeroportin e Frankfurtit në Gjermani.

Mijëra e mijëra trupa po përgatiten të dislokohen në Uashington DC përpara inaugurimit të Presidentit të zgjedhur Joe Biden ndërsa kryeqy

Ekzekutimi i 13 dhe i fundit i një të burgosuri federal nën presidencën e Donald Trump u krye në Haute, në Indiana. Dustin Higgs, 48 vjeç

Kompania farmaceutike Pfizer ka marrë menjëherë masat për të vijuar shpërndarjen e dozave të vaksinave kundër koronavirusit në BE dhe ka

Ulen ndjeshëm tensionet me Greqisë dhe Turqisë, vende që shkuan në prag të luftës pas konfliktit për kërkimet për gaz në Mesdheun lindor.

Partia e qendrës së djathtë të kancelares Angela Merkel, zgjodhi të shtunën Armin Laschet, guvernatorin pragmatik të shtetit më të popull

Zv/Presidenti amerikan, Mike Pence ka telefonuar nënpresidenten e zgjedhur, Kamala Harris për ta uruar për fitoren në zgjedhje, thanë dy

Britanikët po e vonojnë dhënien e dozës së dytë për të vaksinuar sa më shumë qytetarë.

Të patën 67 persona kanë humbur jetën dhe qindra u lënduan kur një tërmet i fuqishëm ndodhi në ishullin indonezian të Sulawesi, duke shem

Katie Perinovic dy vajzat e saj Claire 7 vjeç, Anna 5 vjeç dhe djali Matthew 3 vjeç janë gjendur të vdekur në shtëpinë e tyre pasditen e