Spanjë, opozita në protestë kundër bisedimeve me Katalonjën

10/02/2019 - 20:42

Dhjetëra mijëra vetë mbushën rrugët e Madridit në një protestë të organizuar nga Partitë e djathta kundër planeve të qeverisë për të zbutur tensionet me Katalonjën.

Partia Popullore PP dhe Ciudadanos (Qytetarët) ishin nismëtarët e marshimit që vjen si reagim ndaj vendimit të kryeministrit Pedro Sánchez për t’u ofruar separatistëve një raportues për bisedime.

E djathta e konsideron ofertën tradhti dhe dorëzim. Separatistët, për çdo rast e hodhën poshtë propozimin e kreut te ekzekutivit spanjoll. Vetë Sanchezi i akuzoi protestuesit se po përçajnë popullin spanjoll.

“Po mblidhen kundër një personi të vetëm, kundër meje, që kur isha lider I opozitës dhe u mbajt referendumi ilegjitim në Katalonjë, qëndrova, si udhëheqës i opozitës, në krah të qeverisë së Partisë Popullore”, Pedro Sanchez, kryeministër i Spanjës.

Grupet e ekstremit të djathtë, duke përfshirë edhe partinë Vox, ishin gjithashtu të pranishëm në protestën e mbajtur nën sloganin “Për një Spanjë të bashkuar. Zgjedhjet tani!”.

Sipas policisë, numri i tyre ishte mbi 45.000.

Sanchez këmbëngul se partia e tij socialiste ka qenë gjithmonë në krahun e dialogut dhe se tani po përpiqet të zgjidhë një krizë të përkeqësuar nga partia popullore gjatë kohës kur ishte në pushtet.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kandidatura e përzgjedhur nga presidenti Donald Trump për ambasadore të Shteteve të Bashkuara në Organizatën e Kombeve të Bashkuara, Heat

Presidenti Donald Trump nënshkroi të premten ligjin për sigurinë kombëtare, duke shmangur mbylljen e qeverisë, por shpalli gjendjen në ku

Presidenti i Venezuelës Nicolas Maduro ka ftuar për takim të dërguarin e posaçëm të Shteteve të Bashkuara në Karakas pasi bëri të ditur s

Facebook rrezikon një gjobë prej miliarda dollarësh pas skandalit me agjencinë e konsulencës politike britanike, Cambridge Analytica.

Donald Trump shpalli “gjendjen e jashtëzakonshme” në kufi, gjë që do t’i lejojë atij përdorimin e fondeve të emergjencës për ndërtimin e

Fëmijë në Europë janë duke u vaksinuar më shumë se kurrë kundër sëmundjes së fruthit, por duket se progres nuk ka pothuajse fare. 

FBI-ja ka shpërndarë vizatime të disa femrave të vrara në periudhën 1970-2005, me shpresën për t’i identifikuar.

Presidenti i SHBA, Donald Trump do të nënshkruajë një projekt-ligj mbi sigurinë kufitare, duke shmangur mbylljen e qeverisë të premten, p

Ish-kryeministri i Italisë, Matteo Renzi, beson se kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel, duhet të vazhdojë të luajë rol drejtues në Evr

Reshjet masive të dëborës paralizuan sot pjesën lindore të Kanadasë, duke detyruar mbylljen e dhjetëra institucioneve arsimore dhe anulim