Studimi kinez: COVID-19 prek macet, por jo qentë, derrat, pulat dhe rosat

03/04/2020 - 07:35

Një studim në Kinë kushtuar kafshëve ka zbuluar se macet mund të infektohen nga Covid- 19 apo SARS/COV-2 dhe madje ta transmetojnë brenda llojit të tyre.

Edhe pse nuk shfaqnin simptomat studiuesit gjetën se në 2 nga 5 macet e eksperimentuara kishte simptoma në sistemin respirator. Por lajmi i mirë është se macet shtëpiake nuk e përhapin gjërësisht koronavirusin tek macet e tjera dhe kjo është provuar dhe me SARS/COV-1 në 2003.

Por një tjetër eksperiment u provua me qentë ku në 5 raste asnjë nuk rezultoi pozitiv. Po ashtu studimi kinez thotë se edhe derrat, pulat dhe rosat nuk janë organizmat ku koronavirusi mund të shfaqet dhe zhvillohet.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Qeveria federale e Gjermanisë po monitoron situatën e pandemisë nga afër, por përgjegjësia praktike qëndron gjithnjë e më shumë në 16 sht

Rikthehet ankthi në Itali pas disa ditësh shifrash në ulje nga pandemia e koronavirusit.

Një fond gjigant ndihme prej 750 miliardë Eurosh është propozuar nga Komisioni Europian për të ndihmuar Bashkimin Europian që të kalojë ‘

Presidenti Trump kërcënoi të mërkurën se do të marrë masa për rregullimin ose mbylljen e kompanive të caktuara të mediave sociale.

Marrëdhënia që Presidenti amerikan ka me gazetarët nuk shumë e mirë, por jo deri aty sa t’i gëzohet daljes së një grupi gazetarësh pa pun

Kryeministri britanik, Boris Johnson, i cili fitoi betejën me Covid-19 ka shfaqur probleme me shikimin.

Ekonomia franceze do të tkurret me 20% në tremujorin e dytë si rezultat i masave të ashpra të bllokimit të vendit për shkak të pandemisë

Numri i rasteve të reja dhe vdekje nga Covid-19 vijon të rritet por me ritme më të ngadalta.

Numri i rasteve të reja dhe vdekjeve nga Covid-19 vazhon të rritet, por me ritme më të ngadalta.