Stuhi e reshje të fuqishme në Stamboll, 1 i vdekur

17/08/2019 - 18:04

Reshje të mëdha janë raportuar sot në Stamboll, me përmbytje në disa zona si dhe Pazarin e Madh, ndërsa zyrtarët thanë se një burrë u gjet i vdekur në qytet.

Shiu filloi në pjesë të Stambollit në mëngjes herët dhe po tensionohej rreth mesditës. Pamjet nga pjesë të Pazarit të Madh tregojnë tregtarët në ujë që arrin deri tek kyçin e këmbës. 

Një burrë i pastrehë u gjet i vdekur në rrethin Unkapani në anën evropiane të qytetit për shkak të përmbytjeve, ka shkruar  në Tëitter një zëdhënës i komunës së Stambollit.

Shumë rrugë në Stamboll, përfshirë seksione të plazheve të Bakirkiyoi dhe një pjesë të autostradave kryesore të qytetit janë përmbytur gjithashtu, tha Qendra Koordinuese e Menaxhimit të Fatkeqësive Komunale të Stambollit (AKOM). Uji përmbyti gjithashtu një rrugëkalim nëntokësor, ku shumë dyqane janë në rrethin Eminonos, tha ai.

Planet e transmetuara nga mediat turke tregojnë qindra libra dhe produkte që notojnë në ujë ndërsa tregtarët përpiqen të arrijnë në bel për të pastruar zonën. Sipas Reuters, AKOM raportoi se 114 kg shi për metër katror ra në zonën Fatih, ku ndodhet Pazari i Madh, si dhe zonat Unkapani dhe Eminonu.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kujdes kur zgjidhni mjekun! Çdo minutë 5 të vdekur në botë nga trajtimi i gabuar.

Presidenti Donald Trump ka konfirmuar se djali i Osama bin Ladenit është vrarë në një operacion kundër terrorizmit në SHBA.

Snowden paralajmëron dhe promovon: Në disa intervista, ish-punonjësi i shërbimit të fshehtë të Shteteve të Bashkuara, Edward Snowden, par

Ish-kryeministri i Turqisë, Ahmet Davutoglu, tha se ka dhënë dorëheqje nga Partia për Drejtësi dhe Zhvillim e presidentit Recep Tayyip Er

Organizata për ndihma Malteser ka publikuar një raport për migracioni, ku jepen lajme të mira për ekonominë.

Një shpërthim i fuqishëm është regjistruar në Turqi, në zonën Kulp të Dijarbakirit.

Rrjeti social, Facebook ka njoftuar se ka pezulluar për 24 orë faqen e kryeministrit izraelit Benjamin Netanjahu për shkak të shkeljes të

Planet e Qeverisë britanike për largim nga Bashkimi Evropian pa marrëveshje, tregojnë vështirësi të mundshme në sigurimin e ilaçeve dhe n

Mbrojta e klimës, digjitalizimi, siguria nacionale… janë vetëm disa nga sfidat, për të cilat foli Angela Merkel në Bundestag.

Gjermania kritikoi premtimin kontrovers të kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu për të aneksuar pjesë të mëdha të Bregut Perëndimor