Stuhi e rrebeshe të fuqishme shiu, ka viktima

09/09/2019 - 13:45

Stuhi dhe rrebeshe të fuqishme shiu solli tajfuni Faxai që goditi gjatë orëve të fundit Tokion. Një grua humbi jetën dhe rreth 30 të tjerë u plagosën, si pasojë e dëmeve që shkaktuan erërat e forta që arritën një shpejtësi maksimale prej 210 kilometrash në orë.

Pamjet tregojnë dëmet e mëdha që ka shkaktuar në infrastrukturë jo vetëm në kryeqytetin japonez, por edhe në zonat pranë. Dëmtimi i linjave dhe paneleve diellore për prodhimin e elektricitetit ka lënë pa energji mbi 900 mijë banorë.

Erërat e forta shkaktuan edhe aksidente rrugore, bllokime të sistemit të metrove, si dhe anulimin e të paktën 130 fluturimeve. Tajfuni, i konsideruar si më i fuqishmi në dekadën e fundit, përshkoi javën e kaluar edhe gadishullin korean.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kryeministri i Britanisë, Boris Johnson, i ka dhënë fund martesës së tij me Marina Wheeler, me të cilën nuk bashkëjetonte prej dy vitesh.

Nuk kanë të ndalur lëkundjet e tokës në Turqi. Më e fundit është regjistruar në orën 17.09 dhe kishte magnitudë 5.2 të shkallës Rihter.

Në Kinë janë publikuar detajet e para rreth Koronavirusit pasi u ekzaminuan më shumë se 70, 000 raste.

Epoka e lumtur nё marrёdhёniet BE-SHBA ka marrё fund.

Prokurorët turq që po hetojnë ushtrinë dhe ministrinë e Drejtësisë, urdhëruan arrestimin e 228 personave për lidhje të dyshuara me rrjeti

Pas stuhive "Ciara" dhe "Dennis", që përfshinë Evropën dhe veçanërisht Britaninë e madhe, javët e shkuara, dy stuhi të reja, "Ellen" dhe

Autoritetet shëndetësore në Kinë njoftuan sot se numri i të infektuarve me koronavirus ka shkuar në mbi 70 mijë, ndërsa numri i të vdekur

Stuhia "Dennis", një nga ciklonet më të mëdhenj ekstratropikal që janë parë ndonjëherë, po kalon ishujt Britanikë duke fituar fuqi me erë

Një tërmet me magnitudë 4.6 ballë i shkallës Rihter ka goditur disa minuta më parë Turqinë dhe Iranin.

Policia e Kosta-Rikës ka sekuestruar një sasi rekord prej 5 tonë kokainë, që është edhe sasia më e madhe në historinë e vendit. 5,048 pak