Stuhia "Dennis" shkakton tre viktima në Britani, alarm në Francë dhe Belgjikë

17/02/2020 - 10:37

Stuhia "Dennis", një nga ciklonet më të mëdhenj ekstratropikal që janë parë ndonjëherë, po kalon ishujt Britanikë duke fituar fuqi me erërat që kanë arritur në 160 km/orë.

Deri më tani janë shënuar tre viktima, të cilat njësitë e shpëtimit nuk kanë mundur ende të identifikojnë kufomat e dy burrave që deti i nxorri në brigjet jug-lindore të Britanisë së Madhe si dhe të një vajze në bregdetitn e Brighton.

Në rrugët bregdetare janë të bllokuara për të parandaluar të tjera viktima nga dallgët deri 20 metra të larta ndërsa është mobilizuar edhe ushtria dhe rezervistë në zona të ndryshme për të siguruar humbjen e jetëve të tjera nga përmbytjet.

Në shumë aeroporte të qyteteve britanike janë anuluar qindra fluturime për shkak të tërbimit të erës si dhe është ndërprerë trafiku hekurudhorë. Stuhia e fortë ka goditur edhe Belgjikën dhe Francën, teksa alarmi i kuq është lëshuar në pjesën veri-perëndimore të vendit ku mbi 70 000 shtëpi janë pa energji elektrike.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Sipas të dhënave të publikuara nga Mbrojtja Civile në Itali, ditën e sotme është regjistruar sërish një numër i lartë vdekjesh nga pandem

Masat globale të bllokimit për të ndalur përhapjen e koronavirusit, në dukje të parë e kanë bërë botën shumë më të qetë, diçka kjo e vënë

Shtetet e Bashkuara thyen një rekord të ri botëror për numrin e viktimave ditore nga koronavirusi.

Sipas një raporti të shërbimeve sekrete të SHBA-së përgatitur për Shtëpinë e Bardhë Pekini e ka ulur numrin e rasteve të të infekturve me

Vijon bilanci tragjik në Spanjë sa i përket numrit të viktimave nga koronavirusi.

Rumania rrezikon shtyrjen e zgjedhjeve lokale në fund të qershorit.

Banka Botërore ka financuar një paketë emregjence për t’i ardhur në ndihmë vendeve të Europës dhe Azisë Qëndrore në luftën kundër koronav

Kryeministri italian, Giuseppe Conte i është përgjigjur Presidentes së Komisionit Evropian, Ursula Von der Leyen, e cila një ditë më i kë

Koronavirusi tashmë ka shënuar në këtë fillim prill 1 milion raste zyrtare në gjithë botën dhe 53 mijë viktima.