Sulm me armë në xhami, 30 të vdekur

15/03/2019 - 07:36

Tre burra dhe një grua kanë hapur zjarr në dy xhami në Christchurch në Zelandën e Re. 

Ngjarja ndodhi rreth orës 03:00 me orën lokale dhe deri tani numri i të vdekurve ka arritur në 30, por numri nuk konfirmohet nga policia, raportojnë mediet e huaja.

Policia ka lajmëruar qytetarët të mos dalin nga shtëpitë, teksa ka arrestuar 4 të dyshuarit për ngjarjen e tmerrshme.

Nuk është ende e qartë dinamika e ngjarjes, por sipas mediave lokale një prej personave që ka hapur zjarr është një australian dhe para sulmit kishte hapur një banderolë kundër emigrantëve.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Lideri i Koresë së Veriut, Kim Jong-un, ka përshëndetur suksesin e shndritshëm të vendit, sipas tij, në përballjen me Covid-19.

Presidenti francez, Emmanuel Macron emëroi të premten shërbyesin civil francez, Jean Catex, që ka hartoi politikat e zbutjes së masave ku

Guvernatori i Teksasit në SHBA, Greg Abbott ka urdhëruar qytetarët të mbajnë maskat mbrojtëse në publik, pasi rritjes së numrit të rastev

Në varrezat masive në qytetin perëndimor të Libisë, Tarhuna, janë zbuluar edhe gjashtë kufoma të tjera.

Jep dorëheqjen nga detyra kryeministri francez, Edouard Philippe, pak përpara se të zhvillohej një riorganizim i qeverisë nga presidenti

Të premten një gjykatë turke hapi gjyqin ndaj 20 zyrtarëve sauditë, të akuzuar për vrasjen e gazetarit, Jamal Khashoggi, një kritik i shq

Gjetja e vaksinës kundër Covid-19 mund të zgjasë për disa vite, ka thënë një shkencëtare britanike, projekti i së cilës është i pari në b

Një gjykatës në Nju Jork i dha dritën jeshile mbesës së Presidentit Donald Trump për të botuar librin, ku prej kohësh diskutohet se i nxj

Në Itali, që nga fillimi i epidemisë së koronavirusit, të paktën 240.961 njerëz janë prekur nga virusi Sars-CoV-2, ku në 24 orët e fundit

Pasi vodhi një makinë, hajduti përplasi për vdekje një të moshuar dhe më pas ka aksidentuar edhe tre makina të tjera.