Sulm terrorist në Zvicër, një grua plagos dy të tjera

25/11/2020 - 08:52

Një grua zvicerane kapi një grua nga qafa dhe plagosi një tjetër vajzë me një thikë të dhëmbëzuar në një dyqan në qytetin jugor zviceran të Luganos të martën, në atë që prokurorët federalë e quajtën një sulm të dyshuar terrorist.

Policia e kantonit Ticino tha se sulmi kishte mbaruar dhe e dyshuara, një 28-vjeçare që jeton në zonë, ishte në paraburgim.

Një viktimë pësoi dëmtime serioze, por jo kërcënuese për jetën dhe një tjetër u plagos lehtë.

Një dyqan në Lugano ishte skena e një sulmi të dyshuar të motivuar nga terrorizmi ndaj disa njerëzve”, tha Zyra Federale e Prokurorit të Përgjithshëm në një deklaratë.

“Në këtë kontekst, një person me shtetësi zvicerane u arrestua dhe tani është në paraburgim. Zyra e Prokurorit të Përgjithshëm të Zvicrës ka filluar procedurat penale kundër këtij personi,” u tha në deklaratë.

“Unë dënoj plotësisht sulmin e sotëm terrorist islamik në Lugano. Mendimet e mia janë me viktimat që u dëshirojnë atyre një shërim të plotë dhe të shpejtë. Ne qëndrojmë me Zvicrën në këto orë të vështira. Ne do t’i japim një përgjigje të përbashkët terrorizmit islamik në Evropë dhe do të mbrojmë vlerat tona”, tha Kurz.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Italia ka shënuar një rënie të ndjeshme të numrit të personave të infektuar me koronavirus.

Bota është në prag të një “dështimi moral katastrofik”, sa i përket shpërndarjes së vaksinave kundër sëmundjes COVID-19, paralajmëroi dre

Ndërtesa e Capitolit në Washington është izoluar për të garantuar sigurinë, dy ditë para se Joe Biden të inaugurohet si President i Shtet

Korrespondentja e Euronews, Galina Polonskaya, ishte në aeroplan me udhëheqësin e opozitës ruse Alexei Navalny para se të arrestohej kur

Trashëgimtari i Samsung-ut, Lee Jae Yong është dënuar me dy vjet e gjashtë muaj burg nga një gjykatë e lartë në Korenë e Jugut, për shkak

Presidenti në largim i Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA), Donald Trump, thuhet se po planifikon të bëjë rreth 100 falje dhe ulje d

Brazili një prej vendeve të goditura më rëndë nga pandemia, ka nisur vaksinimin duke filluar me stafin mjekësor.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe disa shtete europiane kanë reaguar për ndalimin e politikanit rus Alexei Navalny, i cili mbërriti dit

Më shumë se 700.000 punonjës shëndetësor në Turqi kanë pranuar një dozë të vaksinës kundër koronavirusit të ri (COVID-19) në 4 ditët e pa

E gjithë Europa është përfshirë këtë fundjavë nga një valë acari me origjinë nga Rusia. Temperaturat disa gradë nën zero sollën këtë të d