Sulmet e Izraelit dhe të Hamasit, OKB: Raketat e përdorura kundër civilëve mund të përbëjnë krime lufte

15/05/2021 - 15:56

Komisioneri i OKB-së për të Drejtat e Njeriut ka paralajmëruar si Forcën e Mbrojtjes Izraelite ashtu edhe grupet e armatosura palestineze se sulmet ajrore dhe sulmet me raketa në zona civile të populluara- si dhe përdorimi i municioneve nga forcat izraelite të sigurisë kundër protestuesve – mund të përbëjnë krime lufte.

Në një deklaratë të lëshuar në Gjenevë, Michelle Bachelet bëri thirrje për një hetim të pavarur për të gjitha akuzat për shkelje të ligjit ndërkombëtar dhe bëri thirrje për një shuarje të dhunës.

“Gjatë 10 ditëve të fundit, situata në territorin e pushtuar palestinez dhe Izrael është përkeqësuar me një shpejtësi alarmante,” tha ajo.

“Situata në Sheik Jarrah në Jeruzalemin Lindor të okupuar, shkaktuar nga kërcënimet e dëbimeve me forcë të familjeve palestineze; prania e rëndë e Forcave të Sigurisë Izraelite dhe dhuna rreth xhamisë al Aqsa gjatë Ramazanit; përshkallëzimi i ashpër i sulmeve nga dhe mbi Gaza; e nxitja tronditëse e urrejtjes racore dhe dhuna në Izrael; të gjitha kanë çuar në sulme të mbrapshta dhe në rritje viktimash në territorin e okupuar palestinez dhe në Izrael, “shtoi Bachelet, shkruajnë mediat ndërkombëtare.

Ajo i bëri thirrje drejtpërdrejt qeverisë izraelite për të ndërmarrë hapa për të ndaluar dhunën midis kolonëve izraelitë dhe palestinezëve izraelitë në qytetet Lod, Haifa, Jaffa dhe Ramle. Bachelet tha se dhuna dukej e organizuar, duke shtuar se ajo ishte veçanërisht e shqetësuar për raportet se policia izraelite nuk arriti të ndërhynte kur palestinezët ishin “sulmuar me dhunë”.

Ajo gjithashtu dënoi atë që ajo e përshkroi si “retorikë inflamatore” nga të gjitha anët, e cila dukej “se po kërkonte të nxinte tensionet sesa t’i qetësonte ato”.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Shtetet e Bashkuara po ndihmojnë Ukrainën të forcojë aftësitë e saj mbrojtëse, duke njoftuar një paketë sigurie prej 150 milionë dollarës

Vaksina AstraZeneca nuk do të përdoret më për persona nën 60 vjeç në Itali.

Një sulm me armë ka ndodhur në Austin të Teksasit mëngjesin e së shtunës.

Presidenti rus, Vladimir Putin, ka nënshkruar një ligj që po vlerësohet se mund të pengojë përpjekjet për ekspozimin e korrupsionit ose k

Partia nacionaliste në pushtet në Hungari ka paraqitur një ligj për të ndaluar tekstet me përmbajtje që promovojnë homoseksualitetin dhe

Darnella Frazier, një adoleshente nga Minesota, videoja e të cilës shpërfaq vrasjen e afrikano-amerikanit George Floyd nga një zyrtar pol

Rreth 33,000 fëmijë tejet të kequshqyer në rajonin Tigray të Etiopisë janë në rrezik të lartë të vdekjes, ka thënë Agjencia për Fëmijë e

Udhëheqësit demokratë të Senatit kërkuan që ish-Prokurorët e Përgjithshëm Bill Barr dhe Jeff Session, të cilët kanë shërbyer gjatë admini

Më shumë se 90 për qind e rasteve me koronavirus në Britaninë e Madhe janë të variantit, Delta, i identifikuar fillimisht në Indi.

Agjencia Evropiane e Barnave ka aprovuar ditën e sotme një fabrikë të re përpunimi në Francë, ku do të prodhohet vaksina e Modernas për k