Sulmet ndaj fabrikave të naftës, a do rritet çmimi?

15/09/2019 - 16:18

Kompania shtetërore e Arabisë Saudite Aramco është prodhuesi më i madh i naftës në botë, që gjeneron 10% të naftës në botë, por është gjithashtu një nga bizneset më fitimprurës në botë.

Që një sulm i dronit të ketë tronditur gjysmën e furnizimit me naftë në botë – dhe 5% të botës – flet për cenueshmërinë e tyre dhe nga ana tjetër për cenueshmërinë e një pjese jetike të infrastrukturës globale të energjisë.

Fusha e naftës Khurais prodhon rreth 1% të naftës në botë, dhe Abqaiq është objekti më i madh i kompanisë – me aftësi për të përpunuar 7% të furnizimit global.

Pyetjet që bëhen janë nëse pse ky sulm nuk mund të ishte parandaluar nga një kompani me xhepa kaq të thellë dhe nëse mund të ndodhë përsëri.

Një fuçi nafte e papërpunuar kushtoi 60 dollarë (48 £) të Premten dhe disa analistë besojnë se mund të shkojë deri në 80 dollarë (64 £) ose më shumë.

Pothuajse tre të katërtat e naftës së Aramco shkojnë në Azi.

Kur tregtimi i naftës filloi në Azi më vonë të hënën (00:00 GMT), ne do të marrim indikacionin tonë të parë se si tregjet kanë tretur shkallën e dëmit dhe si janë ndikuar çmimet.

Shqetësimi është se nëse sulmet shkaktojnë tensione më të gjera në rajon, atëherë këto rritje të çmimeve mund të jenë më afatgjata.

Është shumë herët për të thënë nëse konsumatorët do të shohin ndonjë ndikim financiar nga një çmim në rritje i naftës.

Tani për tani, investitorët po shikojnë nga afër për më shumë deklarata nga Aramco dhe për çdo reagim politik ndaj ngjarjeve. /tch

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Nëse jetoni në një vend të pasur dhe doni një shembull të tregtisë dhe bashkëpunimit global, mjafton t’i hidhni një sy pjatës suaj të dar

Nipi i Mbretit të Belgjikës, Filipes, Princi Joakim ka rezultuar pozitiv në testin e koronavirusit, pasi ka marrë pjesë në një festë në S

Agjencia hapësinore e SHBA, Nasa ka kryer pak më parë lëshimin historik të mjë mjeti hapësinor privat, që transporton astronautët e saj d

Protestuesit janë përplasur me forcat e sigurisë në shumë qytete në Shtetet e Bashkuara, pas vdekjes së afrikano-amerikanit, George Floyd

Italia regjistroi në 24 orët e fundit 111 viktima dhe 416 raste pozitive me Covid-19.

Kompania e medias sociale Twitter i ka shtuar një paralajmërim një prej postimeve të Presidentit Donald Trump lidhur me protestat në Mine

Meqënëse tani e kuptojmë më mirë virusin Corona, teorikisht një mbyllje për së dyti prej virusit mund të jetë e shmangshme, beson virolog

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump vendosi t’i japë fund bashkëpunimit me Organizatës Botërore të Shëndetësisë

Zyrtarët amerikanë njoftojnë arrestimin dhe vënien nën akuzë për vrasje të ish oficerit të policisë, të shkarkuar nga detyra, për vdekjen

Autoritetet italiane të mjekësisë kanë bërë të ditur se në 24 orët e fundit janë konfirmuar 87 persona të vdekur nga koronavirusi, duke s