Sulmet ndaj fabrikave të naftës, a do rritet çmimi?

15/09/2019 - 16:18

Kompania shtetërore e Arabisë Saudite Aramco është prodhuesi më i madh i naftës në botë, që gjeneron 10% të naftës në botë, por është gjithashtu një nga bizneset më fitimprurës në botë.

Që një sulm i dronit të ketë tronditur gjysmën e furnizimit me naftë në botë – dhe 5% të botës – flet për cenueshmërinë e tyre dhe nga ana tjetër për cenueshmërinë e një pjese jetike të infrastrukturës globale të energjisë.

Fusha e naftës Khurais prodhon rreth 1% të naftës në botë, dhe Abqaiq është objekti më i madh i kompanisë – me aftësi për të përpunuar 7% të furnizimit global.

Pyetjet që bëhen janë nëse pse ky sulm nuk mund të ishte parandaluar nga një kompani me xhepa kaq të thellë dhe nëse mund të ndodhë përsëri.

Një fuçi nafte e papërpunuar kushtoi 60 dollarë (48 £) të Premten dhe disa analistë besojnë se mund të shkojë deri në 80 dollarë (64 £) ose më shumë.

Pothuajse tre të katërtat e naftës së Aramco shkojnë në Azi.

Kur tregtimi i naftës filloi në Azi më vonë të hënën (00:00 GMT), ne do të marrim indikacionin tonë të parë se si tregjet kanë tretur shkallën e dëmit dhe si janë ndikuar çmimet.

Shqetësimi është se nëse sulmet shkaktojnë tensione më të gjera në rajon, atëherë këto rritje të çmimeve mund të jenë më afatgjata.

Është shumë herët për të thënë nëse konsumatorët do të shohin ndonjë ndikim financiar nga një çmim në rritje i naftës.

Tani për tani, investitorët po shikojnë nga afër për më shumë deklarata nga Aramco dhe për çdo reagim politik ndaj ngjarjeve. /tch

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Të paktën zyrtarisht, zgjerimi i BE-së nuk ka qenë një nga temat e samitit Franko-Gjerman, që u zhvillua në Toulouse.

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdoğan, ka deklaruar se Turqia në asnjë periudhë të historisë së saj nuk ka kryer masakër civile dhe se kë

Dymbëdhjetë kandidatë demokrat për zgjedhjet presidenciale 2020, u përfshinë të martën mbrëma në një debat të ndezur duke kërkuar përball

Na ndajnë vetëm disa orë nga vendimi për Brexit.

Akullnajat e Zvicrës po shkrihen me ritme shumë të shpejta. Në pesë vitet e fundit alpet e Zvicrës kanë humbur 1 të 10 e akullit.

Dy studentë italianë, të moshës 25 dhe 26 vjeç, pasi kanë përdhunuar një vajzë të dehur 25-vjeçare, në depon e një klubi nate në Londër,

Këngëtarja koreane e popit, Sulli ka vdekur në moshën 25-vjeçare.

Bashkimi Evropian ka marrë masa ndëshkuese ndaj Turqisë, pas operacioneve që kjo e fundit ka nisur prej disa ditësh në Siri.