Sulmohen autobusët me të evakuarit prej koronavirusit

21/02/2020 - 11:30

Me dhjetëra protestues në një qytet në Ukrainë kanë sulmuar autobusët që mbanin të evakuarit nga Kina për shkak të koronavirusit.

Ata u dërguan në një spital në Novi Sanzhary në qendër të rajonit Poltava ku do të mbahen në karantinë për 14 ditë, por gjatë rrugës, ndaj tyre u hodhën fishekzjarre dhe gurë.

Presidenti i vendit, Volodymyr Zelensky u kërkoi protestuesve që të tregojnë solidaritet. Shërbimi i Sigurisë së Ukrainës deklaroi se shkak për këtë ngjarje është bërë një email fals gjoja nga ministria e Shëndetësisë që thoshte se të evokuarit ishin të infektuar të gjithë me virus.

Autoritetet kanë nisur hetimet për këtë mashtrim, ndërkohë Ukraina nuk ka konfirmuar asnjë rast me koronavirus.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një infermiere 30-vjeçare në Belgjikë ka humbur jetën për shkak të koronavirusit, duke u bërë viktima më e re në këtë shtet.

Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu do të hyjë në karantinë.

Gjatë konferencës ditore për shtyp paraditen e sotme, ekspertë të Shëndetësisë FPS dhe Komiteti Kombëtar i Krizave zbuluan zhvillimet më

Agjencia publike e shëndetit në Gjermani ka raportuar se deri më tani janë infektuar 57.298 persona në të gjithë vendin nga koronavirusi.

Koronavirusi vazhdon që të vrasë njerëz në mbarë globin, duke shtuar numrin e viktimave.

Numri i viktimave nga koronavirusi ka shkuar në 23 në Turqi në 24 orët e fundit, duke e çuar numrin e përgjithshëm në 131.

Një video e transmetuar nga mediat italiane që mban datën 16 nëntor të vitit 2015 ka bërë bujë në mediat sociale, por indiferente nuk kan

Edhe në Holandë është rritur numri i të prekurve dhe të vdekurve me COVID-19.