Sulmohet ambasada e SHBA-së në Irak

22/02/2021 - 22:58

Të paktën tre raketa goditën zonën e fortifikuar të Gjelbër në Bagdad, një prej të cilave ra brenda kompleksit të ambasadës së Shteteve të Bashkuara.

Zyrtarët irakianë thanë se bëhej fjalë për raketa Katjusha. Ata sqaruan se nuk ka raporte për të lënduar, vetëm për dëme materiale.

Sulmi në zonën që strehon misionet e huaja diplomatike dhe ndërtesën e kryeministrisë, duket se në shënjestër ka pasur pikërisht ambasadën amerikane. Ai vjen pas incidentit të ditës së shtunë, kur të paktën 4 raketa goditën bazën ajrore Balad, duke plagosur një person.

Në këtë bazë është vendosur kompania Sallyport, e cila është kontraktuar të mbështesë flotën irakiane dhe të mirëmbajë avionët luftarakë F16 të prodhimit amerikan. Ndërkohë të martën, një kontraktor amerikan u vra dhe disa civilë u plagosën pas një sulmi me raketa në afërsi të aeroportit ndërkombëtar të Irbilit.

Ambasada e Shteteve të Bashkuara ka qenë në disa raste shënjestër e sulmeve të tilla gjatë administratës Trump, por ritmi I tyre ra ndjeshëm në javët përpara se Joe Biden të merrte postin e presidentit vetëm për t`u rikthyer së fundi me forcë sërish.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Autoritetet austriake kanë pezulluar injektimet me një seri të vaksinave kundër COVID-19 nga AstraZeneca, si një masë paraprake, derisa p

Projektligji i presidentit amerikan Joe Biden, për tu ardhur në ndihmë amerikanëve që të përballen me pasojat e pandemisë së koronavirusi

Dita e tretë e Papa Françeskut në Irak, do i kushtohet vizitimit të rajoneve veriore të vendit, të kontrolluara dikur nga militantët e IS

Ritmi i administrimit të vaksinave në SHBA vazhdon të përmirësohet në secilën ditë, duke e sjellë vendin më afër imunitetit të tufës. Kët

Italia ka raportuar 307 viktima si pasojë e koronavirusit të shtunën, ndryshe prej një dite më parë ku regjistroi 297 të tilla.

Senati amerikan miratoi të shtunën planin e Presidentit Joe Biden prej 1.9 trilionë dollarësh për ndihmën për koronavirusin, pas një sean

Një ministër i kabinetit francez u bëri thirrje vendeve të Bashkimit Evropian të mos i përdorin vaksinat ruse ose kineze për Covid 19, në

Qeveria amerikane ka bërë paralajmërime për sulme të mëdha kibernetike, të cilat mund të kenë shënjestruar serverët e kompanisë Microsoft

Gjatë një tubimi ndërfetar në Irak, Papa Françesku deklaroi se në një kohë kur bota është prekur nga kriza ekonomike për shkak të pandemi

Libreza e vaksinimit në BE synon të ndihmojë për përballimin e pandemisë korona.