Për të parën herë që nga Lufta e Dytë anulohet ceremonia e çmimeve Nobel

22/09/2020 - 21:13

Për të parën herë që nga Lufta e Dytë Botërore ceremonia e ndarjes së çmimeve Nobel që do të mbahej më 10 dhjetor në Stokholm, është anuluar për shkak të pandemisë së  Covid-19, sikurse kanë bërë me dije organizatorët.

“Ideja është që medaljet dhe diplomat do t’u dërgohen fituesve në vendet ku ata jetojnë, përmes ndihmës së ambasadave dhe universiteteve fituese,” ka shpjeguar Fondacioni Nobel me qendër në kryeqytetin suedez.

Çmimet prestigjioze ndahen më 10 dhjetor, data e vdekjes së krijuesit të çmimeve Alfred Nobel.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Presidenti i Polonisë, Andrzej Duda ka konfirmuar sot se është prekur me COVID-19 dhe sipas mediave ndërkombëtare ai është në gjendje të

Në kohën që po shtohen së tepërmi rastet e reja me koronavirus, në Zvicër po flitet sërish për protokollin mjekësor për të përballuar një

Presidenti akutal i SHBA, Donald Trump ka votuar 10 ditë para zgjedhjeve amerikane më 3 nëntor.

“Nëse vendet evropiane duan t’i ruajnë pozicionet e tyre në sistemin global të ristrukturuar politikisht dhe ekonomikisht, ata duhet të s

Presidenti i SHBA, Donald Trump më 3 nëntor do të përballet me një nga sfidat më të mëdha elektorale të tij që do i sjellë fitoren për ma

Gjermania ka regjistruar më shumë se 50 raste me koronavirus për 100 mijë banorë në 7 ditët e fundit, ka njoftuar Qendra Kombëtare Epidem

Numri i të prekurve nga COVID-19 në mbarë botën ka arritur në mbi 42 milionë, sipas faqes së internetit “Worldometer”, e cila përpilon të

Presidenti amerikan Donald Trump dhe sfiduesit i tij demokrat Joe Biden zhvilluan debatin e tyre të dytë dhe të fundit televiziv.

Një protestë e dhunshme është regjistruar gjatë mbrëmjes në Napoli, ku mijëra të rinj italianë kanë zbarkuar në rrugët e qytetit ndërsa j

Një shtetrrethim nate do të hyjë në fuqi në Madrid midis mesnatës dhe orës 06:00 të së shtunës, kur skadon bllokim dyjavor, njoftuan sot