Telashe për Weah, akuzohet se ka zhdukur 88.3 mln euro në Liberi

24/09/2018 - 16:47

Në Liberi ka plasur një skandal i madh ku në qendër të tij është presidenti George Weah. Një kontenier, në të cilin ndodheshin 88.3 milionë euro në kartmonedha liberiane të stampuara në Kinë dhe Zvicër me urdhër të qeverisë afrikane është zhdukur.

Shuma e madhe e parave mbërriti në portin e Monrovias (kryeqytetit liberian), por që aty ato humbën. Gjatë fushatës për president, ish futbollisti i njohur afrikan premtoi se ai do të bënte transparente gjithçka, do të luftonte korrupsionin dhe varfërinë. Por zhdukja e kësaj shume ka sjellë shumë reagime dhe polemika.

Weah u mbrojt dhe ia hodhi fajin fitueses së çmimit Nobel, Ellen Johnson Sirleaf, ish presidente, por ajo hodhi poshtë me forcë akuzat. Dokumentet në port tregojnë se dorëzimi i parave është bërë mes muajit shkurt dhe mars, pra kur në detyrë ka qenë Weah.

Qeveria ka vendosur të nisë hetimet, por populli kërkon që të kryhen nga institucione të pavarura. Që kur ish futbollisti mori detyrë, monedha liberiane ka humbur 20% të vlerës krahasuar me dollarin amerikan.

Ndërkohë që inflacioni është rritur dhe jeta e liberianëve është bërë edhe më e vështirë. Pra, si president, Weah po kalon kohë me të vërtetë të vështira.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Presidenti amerikan Donald Trump akuzon shkencëtarët e ndryshimeve klimatike se kanë “axhendë politike”.

Një bombë artizanale shpërtheu në portën hyrëse të degës lokale të Lega Nordit në qytezën e vogël Ala në veri të Italisë.

22 persona, përfshirë edhe disa fëmijët, humbën jetën të dielën kur një makinë me emigrantë të nisur drejt Greqisë ka dalë nga rruga duke

Një baba i pafat në qytetin Detmold të Gjermanisë është bërë vrasës i së bijës 7-muajshe pas një aksidenti të shkaktuar nga pakujdesia.

Udhëheqësi i opozitës ruse Alexei Navalny u lirua sot pasi shleu dënimin me 20 ditë burg, ku u mbajt me akuzën për organizimin e një prot

Britania dhe Shtetet e Bashkuara kanë konsideruar bojkotin e konferencës ndërkombëtarë në Arabinë Saudite, pas zhdukjes së gazetarit Jama

Një shpërthim është regjistruar gjatë natës në selinë e partisë ‘Lega Nord’ Ala të Trentinos jugore, partinë që drejtohet nga ministri i

Presidenti Donald Trump ka paralajmëruar se do të ketë “ndëshkime të ashpra” për Arabinë Saudite nëse përcaktohet se gazetari saudit Xham

Në fund të vitit të kaluar, hakerët sulmuan një platformë mësimore në një shkollë të lartë në Gjermani, për të krijuar atje akses në rrje

Një numër i madh biznesesh me profil të lartë dhe grupe mediatike janë tërhequr nga një samit i rëndësishëm në Arabinë Saudite si një rea