Tensionohet situata në Francë, lëndohen 62 policë, në pranga 81 protestues

29/11/2020 - 18:43

Policia franceze arrestoi 81 persona në të gjithë Francën, teksa protesta të shumta janë shkaktuar si pasojë e brutalitetit të policisë dhe ligjit të ri shumë të diskutuar të sigurisë.

Arrestet kanë ardhur, pasi më shumë se 133 mijë njerëz besohet se kanë dalë në sheshe në mbarë Francën, për të protestuar. Nga këta, 46 mijë protestues ishin vetëm në kryeqytet, në Paris.

Organizatorët e protestës thanë se në Paris ishin gjithsej 200 mijë vetë, ndërsa në të gjithë Francën gjysmë milionë demonstrues. Në kryeqytet, protestuesit hodhën edhe sende mbi oficerët e policisë.

Forcat policore kryen arrestime, kurse janë lënduar edhe 61 policë. Policia ka përdorur edhe gaz lotsjellës. Protesta u zhvilluan edhe në qytetet franceze të Strasburg, Marseille dhe Lyon.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Italia ka regjistruar 521 pacientë, të cilët kanë humbur jetën si pasojë e Covid-19, duke e çuar numrin e përgjithshëm në 20,519 viktima.

Brenda 24 orëve në mbarë botën janë regjistruar 210 mijë e 515 raste me koronavirus.

Një tërmet i fuqishëm me magnitudë 7.0 i  shkallës rihter është regjistruar sot në Filipinet jugore.

Twitter ka bllokuar llogarinë e Ambasadës së Kinës në SHBA, pasi kishte postuar përmbajtje që mbronin politikat e Kinës në rajonin Ksinji

Autoritetet kineze kanë bërë të ditur se rastet e transmetuara lokale të koronavirusit në vend janë në rritje, përderisa numri i personav

Joe Biden është presidenti i SHBA, sepse amerikanët kanë besim, që ai i merr me seriozitet shqetësimet e tyre.

Presidenti Joe Biden nënshkroi tre dokumente në Sallën e Presidentit në Kapitolin e Shteteve të Bashkuara menjëherë pas ceremonisë së bet

Mbretëria e Bashkuar ka regjistruar një rekord të ri përsa i përket numrit të viktimave, pasi 1.820 persona humbën jetën nga koronavirusi

Është publikuar letra që Donald Trump i ka lënë Presidentit të sapoemëruar Joe Biden.

Presidenti Joe Biden, menjëherë pas betimit ka reaguar nëpërmjet një postimi në rrjetin social  “Twitter”. Biden shkuan se nuk ka kohë pë