Tentativë pengmarrjeje në avion? Evakuohet aeroporti i Amsterdamit

06/11/2019 - 21:14

Zona të mëdha të aeroportit Schiphol në Amsterdam, përfshirë stacionin hekurudhor të tij, janë evakuuar ndërsa policia ushtarake holandeze po heton atë që autoritetet e aeroportit e kanë përshkruar si një “situatë në aeroplan”.

Mediat lokale thanë se shërbimet e urgjencës, një ekip i operacioneve speciale të policisë dhe dy helikopterë të traumës ishin duke shkuar për në aeroport. Nuk kishte asnjë konfirmim zyrtar të menjëhershëm të asaj që përfshiu incidenti, por të gjitha fluturimet për në dhe nga aeroporti u pezulluan.

Policia ushtarake holandeze ka njoftuar se po hetonin një “situatë të dyshimtë” në bord por nuk dha më shumë informacion.

Mediat lokale cituan burime të shumta të shërbimit të sigurisë duke thënë se situata ishte një pengmarrje, por nuk kishte asnjë konfirmim zyrtar.

Avioni raportohej se ishte një fluturim i Air Europa për në Madrid për shkak të nisjes nga skeleti D3 rreth orës 7 të mëngjesit.

Reporterët në vendngjarje thanë në mediat sociale se një numër i madh i ambulancave ishin tërhequr në pika të ndryshme rreth aeroportit, por paralajmëruan se kjo mund të ishte një masë paraprake. 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Uwaila Vera Omozuwa studionte mikrobiologji në universitin e Benin në Nigeri, por pasioni i saj ishte teologjia.

Italia ka regjistruar sot një rritje të numrit të viktimave e të rasteve pozitive më kronavirus. Në 24 orët e fundit janë regjistruar 85

Ministrat e brendshëm evropianë arritën një marrëveshje mbi kërkesën për të zgjatur mbylljen e kufijve të jashtëm të bllokut deri në fund

Sipas agjencisë globale të vlerësimit “Moddy’s”, rimëkëmbja e plotë e sektorit të linjave ajrore, që është prekur thellësisht nga masat k

Kancelarja gjermane Angela Merkel u ka bërë thirrje qytetarëve që të mos e anashkalojnë problemin e racizmit në Gjermani teksa diskutojnë

Një tjetër ish-oficer i lartë i ushtrisë së Shteteve të Bashkuara dënoi kërcënimet e presidentit Donald Trump, për të pëdorur trupat usht

Hakerë të mbështetur nga shteti kinez kanë bërë objekt të sulmeve të tyre anëtarët e stafit që punojnë në fushatën elektorale të demokrat

Shumë pyetje janë ngritur mbi studimin që pretendonte se hidroksiklorina ka shtuar nivelin e vdekshmërisë dhe problemet e zemrës te pacie

Pandemia Covid-19 e ka ndikuar negativisht ekonominë globale më shumë se çdo njëra nga pandemitë e 100 viteve të fundit edhe pse shkallën

Zhdukja e vogëlushes britanike, Madeleine McCann është cilësuar si ‘misteri i shekullit’.